آخرین اخبار «سدسازی ها

هنوز اجماعی در مورد منبع نیل حاصل نشده است ، زیرا دریاچه ویکتوریا با وجود امتداد آن توسط رودخانه های دیگر مانند کاگرا ، در غرب تانزانیا تغذیه می شود. تنها در سال 1858 بود که وی آنچه را که ظاهراً منشا رود نیل بود ، یافت و توسط جان هانینگ اسپک به احترام ملکه انگلیس ، دریاچه ویکتوریا نامگذاری شد. با این همه، در گذشته، سطح دریاچه بیشتر از آنچه بود که اکنون به چشم میآید. سرعت حرکت سیارات به دور خود از داخل به طرف خارج کمترومدت زمان گردش به دور خورشید بترتیب زیادتر می شود.تندترین حرکت به دور خود را مشتری(10ساعت) و کند ترین حرکت را زهره(243روز) دارند.

هرودوت با بررسی ها و جستجوی های فراوان از مردم و خردمندان مصر سه نظریه متفاوت را از آنان شنید، نخستین نظریه این بود که وزش باد شدید باعث می شود آب مسیر خود را طی نکند و نهایتا از مسیر خود خارج شود، دسته دوم بر این معتقد بودند که آب رود نیل همانند اقیانوس حرکت می کند، اما نظریه ای که بسیار قابل توجه هرودوت قرار گرفت سومین نظریه بود که این رود حاصل ذوب شدن برف می باشد، این نظریه معمولی ترین و منطقی ترین عقیده بود اما نه در مورد رود نیل، چرا که این رود در گرمترین نقاط قرار داشت و این دور از ذهن بود که حاصل ذوب شدن برف ها باشد.

پرندگانی مانند دراج، کبک، تیهو و سار و همچنین روباه، شغال و خرگوش در اطراف ساوه زیادند و اگر از شهر خارج بشوید احتمال دیدن این حیوانات زیاد خواهد بود که تجربه ای بی مانند است. عرفانی با بیان اینکه تالابها و دریاچهها از زیست گونههای مختلف جانوری و گیاهی حمایت میکنند ادامه داد: این پهنههای آبی، ذخیره گاه بسیار مهمی از مواد ژنتیکی (وراثتی) گیاهی هم محسوب میشوند بنابراین حفاظت و صیانت از آنها آثار و فواید متعدد و فراوانی را دارد. ضمن اینکه تاکنون کسی بررسی نکرده که واقعاً در منطقه ساوه دریاچهای بوده که خشک شود یا خیر؟

4. البته نکتهای که باید به آن توجه داشت این است که؛ این روایت از گزارشات تاریخی است و درباره بیشتر گزارشات تاریخی نباید به دنبال اثبات صحت سند بود؛ از اینرو بررسی محتوای آن لازم است. احمد حاجامینی در گفتوگو با خبرنگاران به برگزاری ۶ جلسه بررسی بودجه شهرداری در شورای اسلامی شهر ساوه اشاره کرد و افزود: در بررسی بودجه ۱۴۰۱ شهرداری ساوه برخی اصلاحات صورت گرفت و نهایتا تصویب شد که در تدوین آن توزیع عادلانه خدمات در نقاط مختلف شهر بویژه نگاه ویژه در مناطق حاشیه نشین مورد توجه قرار گرفته است.

او به اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای ادامه عملیات اجرایی احداث ساختمان ۱۱ طبقه نیمه کاره شهرداری ساوه اشاره کرد و افزود: پیشبینی میشود با اختصاص ۳۵ میلیارد تومان دیگر در بودجه سال ۱۴۰۲، این پروژه تکمیل و مورد بهرهبرداری قرار گیرد و با افتتاح این ساختمان تمامی سازمان های شهرداری متمرکز خواهند شد. وی اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح از مسجد تا مسجد، ۲۸ میلیارد تومان برای مجتمع قاسم آباد، ۳۰ میلیارد تومان جهت اخذ انشعابات آب، برق و گاز برای شهرک صنوف مزاحم، ۴۰ میلیارد تومان برای خرید و تجهیز سازمان آتش نشانی، تخصیص ۲۰ میلیارد تومان ماهانه برای نگهداری وضعیت موجود شهر در حوزه پسماند، فضای سبز و حقوق پرسنل، اختصاص ۷۰ میلیارد تومان برای تکمیل کمربندیها، ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل استخر بانوان را از مهمترین پروژههای عمرانی شهرداری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ است.

رئیس شورای اسلامی شهر ساوه از اختصاص ۶۰ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری جهت ساماندهی وضعیت آسفالت خیابانها و معابر سطح شهر خبر داد و گفت: با اختصاص این اعتبار طرح نهضت آسفالت و تحول اساسی در مسیرهای دسترسی فرسوده شهر رقم خواهد خورد. حاجامینی در خصوص بازنگری طرح تفصیلی ساوه نیز گفت: اجرای طرح تفصیلی با انتخاب مشاور آغاز شده است و در روزهای اخیر بعد از اخذ مجوزهای مربوطه از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و استانداری مرکزی پرواز پهپاد جهت عکسبرداری هوایی در حال انجام است. برخی می گویند نام دختر، لزوم محافظت از قلعه را دوچندان می کرده است.

فی المثل در برخی دانشکده ها می بینیم که دانشجو راجع به تکنیک نقاشی و فرمول های رنگ و مسائل علمی رنگ و تجزیه و تحلیل رنگ ها و سایر چیزها بحث و مطالعه می کنند که اصل مطلب را از یاد می برند. وی اختصاص ۸۵ میلیارد تومان برای خرید، نگهداری و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، احداث بوستان، اجرای کمربند سبز ۱۰۰ هکتاری در حاشیه کمربندی شرق شهر، بازپیرایی دریاچه تفریحی، جداره سازی خیابانهای مرکزی شهر و خرید تجهیزات آتش نشانی نیز بخشی از برنامههای حوزه خدمات شهری در سال آینده عنوان شد. در حال حاضر وضعیت آسفالت معابر شهر ساوه در تمامی مناطق شهر نامناسب است و حدود ۷۰ درصد از معابر شهری ساوه نیازمند ترمیم، بازسازی و روکش آسفالت هستند و شهروندان از این بابت گلایهمند هستند.

در این موزه همچنین می توانید با لباس ها و سنت های بخش های مختلف شهرستان آشنا بشوید.دریاچه سد غدیرهرچند ساوه شهری خشک به حساب می آید، لیکن این شهر از زیبایی های طبیعی بی بهره نیست. مردم عصر رسالت و یا کسانى که پس از آن آمدهاند؛ وقتى نداى مردى را میشنوند که با تمام قدرت به ضدیّت با بتپرستى و ظلم و بیدادگرى برخاسته است، آنگاه که سوابق زندگى او را مطالعه و بررسى میکنند، ملاحظه میکنند که در شب میلاد این مرد، حوادثى رخ داده است که با دعوت او کاملاً هم آهنگ است.

پس از آن یکی از حواریون تمام آنان را در دریاچه ارومیه غسل تعمید داد. این تقریبا معادل با ۲ برابر حجم آبی است که در پرآبترین وضعیت، در دریاچه ارومیه وجود داشته است (حدود ۴۶ کیلومتر مکعب در سال ۱۹۹۶ میلادی). قلعه دختر ساوه مانند قلعه دختر دوان از سازه های آبی برخوردار است که احتمال اقامت طولانی در قلعه در شرایط اضطراری را تقویت می کند. متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمایم.

این دریاچه ها به علت وجود املاح که توسط رودها به آنجا آورده می شوند تشکیل می شوند و در نواحی تبخیری از تلخی اشباع می شوند مانند دریاچه خزر که وجود املاح(ولو اندک) باعث وجود طعم تلخی شده است. متاسفانه در موضوع آب ژرف، مطالعه را با اجرا مخلوط و درهم کرده اند و این باعث ایجاد شبهاتی شد که حالا یک منبع آب عظیمی زیرزمین است. وی در این معجم به صدها اثر مختلف اشاره کرده است که به زبان عربی تا پیش از نیمه قرن بیستم هجری در موضوع مسجد الاقصی (آنچه که درباره فضائل و تاریخ مسجد الاقصی و قدس و فلسطین و شهرهای آن از قرن سوم هجری تا زمان نکبت فلسطین در سال ۱۳۶۷ ه، برابر با ۱۹۴۸ م به رشته تحریر درآمده است.) به رشته تحریر درآمده است.

اگر این نقل واقعیت داشته باشد که در آن شب، همه بتهای مکه سرنگون شدند، این موضوع در میان بتپرستان متعصّب مکه، انعکاس وسیعی یافته و به این سادگی از ذهن آنان پاک نمیشد! امّا یعقوبی برای این سخن، سندی نشان نداده و مدرکی را بازگو نکرده است، جز آنکه او نیز به رسم برخی از نویسندگان قدیم، در سرآغاز کتابش مینویسد: «ما در این کتاب به گردآوری سخنان و روایات پرداختهایم؛ زیرا دیدهایم که مورّخان گذشته در حدیثها و خبرهای خود اختلاف دارند و نیز در تاریخ سالها و کارها روایات گوناگون آوردهاند و برخی از آنان، چیزی را افزوده و برخی کاستهاند.

دیدگاهتان را بنویسید