اصول انجینیری زراعت و مدیریت منابع آبی

خروسک اسپاسمودیک (حروسک به همراه پارس کردن) نیز عواملی مشابه چون لارنگوتراکئیت شدید دارد، اما فاقد علائم معمول عفونت (از جمله تب، گلوی چرک کرده، و افزایش گلبولهای سفید خون) است. سواری دادن یا گرفتن در چند ساعت آغازین دوره فحلی واقعی، بیشتر است و سپس به تدریج، كاهش می یابد. گاوهای اروپایی، اغلب در مرحله پرواستروس و مت استروس، تمایل به سواری گرفتن دارند اما گاوهای براهمن در این مراحل، هم سواری می دهند و هم سواری می گیرند.استرس موجب كاهش طول دوره فحلی و یا مهار آن می شود.

تزریق ۳۲۰ واحد بین المللی ACTHدر مرحله پرواستروس، موجب تاخیر در بروز فحلی و كاهش طول دوره فحلی در تلیسه ها شد. این نژاد با داشتن خصوصیات و ویژگیهای متعدد نسبت به سایر نژادها، محبوبیت بیشتری در بین دامداران دارد و اکثر افرادی که به دنبال پرورش نژاد مناسب برای تولید گوشت و شیر در مقدار زیاد هستند مطمئنا این نژاد را در بین انتخابهای خود قرار میدهند. اما در این میان برخی از نژاد ها وجود دارند که دارای شهرت جهانی هستند و وجود برخی ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفرد در آنها سبب شده است تا در مناطق مختلفی پرورش داده شوند تا دامداران بتوانند از مزایا و سود حاصل از پرورش این دام ها بهره ببرند.

گوسفند نژاد افغانی با داشتن خصوصیات و ویژگی های مختلف در انواع مختلفی وجود دارند. در مقایسه کشور افغانستان نیز با داشتن شرایط اقلیمی مشابه ایران در برخی مناطق و همچنین وجود شغل دامداری به صورت گسترده در این کشور، نژاد های مختلفی از گوسفندان را در خود جای داده است. همچنین ظریف بودن و یک نواختی دم ازمحل اتصال تا انتها،نشان دهنده شیرواری گاو است. یكبار تزریق كورتیزول (تا ۲۰۰ میلی گرم) به تلیسه های تخودان برداری شده ای كه استرادیول دریافت كرده بودند، تاثیری بر ویژگی های فحلی نداشت. این نوع گوسفندان تنها در برخی از شهر های هم مرز با این کشور وجود دارند و قیمت گذاری آنها نیز می تواند بر اساس نوع نیاز به کشتار و پروار بندی و …

متغیر باشد. اصولا قیمت این نوع دام نیز بر اساس قیمت اعلام شده برای دام های نژاد ایرانی محاسبه می شود. تغذیه تلیسه ها با جیره هایی كه ۸۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ درصد نیازهای انرژی و پروتئین را تامین می كرد نیز تاثیری بر طول دوره فحلی و فعالیت های سواری آنهانداشت. كمبود فسفر، فحلی پس از زایش را به تاخیر می اندازد اما تغذیه جیره هایی كه ۷۳،۱۳۸،۲۴۶ درصد نیازهای فسفر تلیسه های شیری شیری را تامین می كرد. كمبود كبالت، چرخه های فحلی را منظم می كند و كمبود منگنز، فحلی پس از زایش را به تاخیر می اندازد و اگر شدید باشد موجب قطع كامل چرخه های تخودانی می شود.

ولی آیا از مقدار اهمیت هر یک ازاین نشانه ها هم آگاهی دارید؟ آیا مهم ترین نشانه و اندازه آنها را می دانید؟ همچنین مهم ترین نشانه های یک گاو شیری خوب را به شما معرفی کنیم. دام های این کشور نیز بسته به نوع نژاد و همچنین عواملی همچون جیره غذایی، محیط نگهداری، ابتلا به بیماری و … به این صورت که این نوع گوسفندان با شرایط آب و هوایی یک منطقه خود را سازگار میکنند و همین امر باعث میشود تا بهترین رشد را داشته باشند.

گاو را حرکت دهید تا ازمناسب بودن parsholdin،راه رفتن منظم گاو ولنگ نزدن آن، مطمئن شوید. سقف های كوتاه ساختمان، عمق زیاد گل ولای، در انتظار زمان شیردوشی و تغذیه (شرطی است) بودن نیز بسامد سواری دادن را كاهش می دهند. به طرز غیر قابل باوری تمام جوارح و پوست و استخوان این نژاد به رنگ مشکی است؛ این پرنده تنها دو شباهت با سایر پرندگان دارد اولین شباهت در رنگ خون این پرنده است که مانند بقیه پرندگان قرمز بوده و دیگری رنگ تخم مرغ آن است که برعکس تصور همه کرمی رنگ است. در طرز تهیه گل گاو زبان باید به میزان مجاز مصرف آن نیز توجه کرد.

گاوهای اوایل شیرواری حدود ۱۰% كمتر از گاوهای سطح مشابه تولید در اواسط شیرواری ماده خشك مصرف می كنند.بنابراین تامین پروتئین كافی برای پاسخگویی به احتیاجات پیك تولید به این معنی است كه محتوای پروتئینی جیره در محدوده ۲۰-۱۸ درصد ماده خشك آن باشد.در حالت ایده آل ۴۰% پروتئین باید عبوری باشد تا از تجزیه شكمبه ای گذر كرده و آمینواسیدهای دخیل در تولید شیر را فراهم آورد. سازه های تغذیه ای می توانند موجب مهار چرخه تخمدانی شوند اما بطور كلی، تا زمانی كه چرخه های تخمدانی، طبیعی باشند، تاثیری بر چگونگی بروز فحلی ندارند. به طور كلی، شدت رفتارهای فحلی در گاوهای مناطق گرمسیری، كمتر است و رفتارهای شدید فحلی تنها در ۳۰ ۲۰ افراد گله گزارش شده است.

استفاده از کنسانتره طیور، سبوس و همین طور سبزیجات تازه و میوه های آب پز در تغذیه این پرندگان بسیار مفید است. آنان دل پیامبرشان را بسیار به درد آوردند و خداوند نیز دلشان را به درد آورد. شکارچیان، ازجمله پیش آهنگ امریکایی ویلیام کادیمعروف به بیل گاوکش (بوفالو بیل)، هزارها گاو وحشی را کشتند و پول بسیاری به دست آوردند. آقایان نمایندگان، امروز سرتاسر مملکت در منجلاب بحران اقتصادی دست و پا میزدند. اما در هر صورت در مناطق زیادی از این کشور به خصوص مناطق هم مرز با ایران نگهداری می شوند. برای اینکه بخطش نیفتادهایم حالا بنده بفکرم اینطور رسید که خط عبارت از این برنامهایست که من عرض کردم.

توصیه میشود برای اینکه جوجه لاری ترسو نشود، قبل از بلوغ کامل جوجه را به جنگ نبرید. نگهداری از گوسفندان می تواند در جهت تولید شیر، بره زایی، افزایش وزن گوسفند زنده برای فروش با سود بیشتر و … می توانند وزن های مختلفی داشته باشند. این گاو تولید گوشت بالایی دارد به طوری که در روز 1317 گرم افزایش وزن دارد. كمبود شدید پروتئین موجب بروز ناهنجاریهای تولید مثلی و تغذیه با مقادیر زیاد پروتئین، موجب تاخیر در بلوغ و افزایش تعدا روزهای باز در گاوهای شیری می شود.

در اواخر پاییز و اوایل زمستان رفتار فحلی، در مقایسه با تابستان، كمتر، و چرخه های فحلی نا منظم و تعداد روزهای باز در ماه های زمستان بیشتر گزارش شده است. تفاوت هایی از نظر شدت رفتار فحلی بین گاوهای اروپایی و هندی نیز گزارش شده است. افزایش غلظت استرادیول موجب سرژ گونادوتروپین ها و بروز فحلی می شود اما رابطه مستقیمی بین غلظت استرادیول و یا پروژسترون با شدت رفتارهای فحلی دیده نشد.

در رابطه با این سوال باید گفت که گوسفندان افشاری به عنوان یکی از دام های پر جمعیت و محبوب در بین نژاد های ایرانی شناخته می شود. دسته دیگری از دام های افغانی وجود دارند که با نام گوسفندان بدون دنبه شناخته می شوند و در این دسته بندی قرار می گیرند. گوسفندان افغانستان به عنوان برترین نژاد های موجود در منطقه شناخته می شوند. قیمت گوسفندان اصیل افغانستان بر اساس وزن، نژاد و نرخ روزی که برای آنها در نظر گرفته می شود، تعیین می شود. افت تولید ، کاهش باروری ، کاهش اشتها در این دام ها نسبت به دیگر گاوهای اصیل بسیار کمتر است و بیشترین سود دهی را در دورگ های نسل اول نصیب پرورش دهندگان گاو می کنند.

در این مقاله راه های شناخت خروس لاری اصیل به شما آموزش داده شده است. گفتنی است، شرکت «Hart Parr Gasoline Engine Company» در سال ۱۹۰۳ میلادی، برای اولین بار از واژه «تراکتور» استفاده کرد و از آن زمان، این تجهیز به یکی از مهمترین ابزارآلات کشاورزی مبدل شده است. آنچنان كه از تواریخ و تفاسیر استفاده می شود انگیزه قاتل را مسأله مال و یا مسأله ازدواج دانسته اند. انتقال گاوهای زیبو به مراتع جدید و یا محصور كردن آنها در اصطبل، فعالیت فحلی آنها را كاهش می دهد. هوشنگ کاووسی منتقد سینما، در نقدی که بر این فیلم نوشت، از آن به عنوان فیلمی «در یک قدمی یک شاهکار» یاد کرد.

سطوح لغزنده، تاثیر نامطلوبی بر بروز فحلی دارند. برخی پژوهشگران، نشان داده اند كه سطوح بتونی، به میزان زیادی بسامد سواری دادن و طول دوره فحلی را نسبت به سطوح خاكی، كاهش می دهند. این گوسفندان جمعیت کمتری نسبت به دسته دنبه دار، دارند. البته گوسفندان بی دنبه در این کشور محدود به این دو نژاد نیستند و انواع مختلفی دارند اما معروف ترین و پر جمعیت ترین نژاد ها این موارد هستند. فعالیت سواری گاوهای آبستن، اغلب به ۱۰۰ روز نخست آبستنی، محدود می شود كه غلظت استروژن خون معمولا پایین است.

تاكنون جهش در سه ژن به عنوان عامل ايجاد چندقلوزايي يا عقيمي گوسفندان گزارش شده است. در سه ماه اول پس از زایش، میانگین تعداد سواری های داده شده یا گرفته شده به ازای هر ماده گاو و در هر دوره فحلی، با هر نوبت فحلی پس از زایش افزایش یافت. بیماری خروسک میتواند با تماس فیزیکی یا از طریق هوا پخش شود. برخی گزارش ها حاكی از این هستند كه فحلی، هنگام شفق و در ساعت های روشنایی، اغاز می شوود در حالی كه برخی گزارش ها می گویند كه بیشترین فعالیت سواری، هنگام عصر و شب، رخ می دهد.

همراهان و دوستان عزیز دقت کنید که در مجموعه ما گوسفند رومانوف خرید و فروش نمی شود. به این ترتیب، با خرید دام خوب و پرمحصول هم تولید خوبی خواهید داشت وهم دام های نامطلوب وکم محصول خود را کم کم با دامهای پرمحصول، عوض کرده و نژاد گاوهای خود را اصلاح می کنید. این کار به شما کمک می کند تولید شیر جداگانه و بیماری هر حیوان را پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید