جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

از زمان تکمیل کانال راین-ماین-دانوب در آلمان در سال 1992، این رودخانه بخشی از راه آبی عبوری در اروپا از دریای سیاه تا روتردام در دریای شمال بوده است. چند سال پیش در سوئیس نمایشگاهی تحت عنوان “هنر اسلامی” برپا شده بود ولی ۹۸ درصد آن آثار هنری منحصر به ایران بود و در کنارش هم یک چرخ چاه از عربستان هم گذاشته بودند، همین و بس. این موسسه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را از این لحاظ بحرانی تر توصیف کرده است زیرا بر اساس تحقیق این موسسه، نزدیک به ۹۰ درصد محصولات کشاورزی در استان حسکه تحت کنترل کردها ک۶ به سبد غذای سوریه معروف است، در سال گذشته قابل برداشت نبوده است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران تصریح کرد: در این سند سه ساله، علاوه بر این که به دنبال پایدارسازی تجارب هفت سال گذشته در حوضه دریاچه ارومیه هستیم، دو تالاب بختگان و شادگان نیز به پایلوتهای خود افزودیم تا بتوانیم تجارب حاصل از پروژه دریاچه ارومیه را در آن دو تالاب هم ترویج کنیم. در دامنه کوه بی بی چه بیشتر از ده هزار شهید دفن شده از جمجمه اجساد دیده میشوند که در هر گور دو الی سه جسد یکجا دفن گردیده باشد.این کوه مشهور به بی بی چه باران میباشد یکی از جا های تاریخی تفریحی و باستانی کشور بوده وبا کمی مصرف میتواند جاذبه های توریستی وجهانگردی را بخود جلب نماید.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران خاطرنشان کرد: در همین گزارش اذعان شده بیشترین تهدیدی که در حال حاضر تالابها با آن مواجهند موضوع تغییر کاربری اراضی است. اثنی عشری در ادامه با اشاره به تجارب این طرح برای احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: در دهه ۸۰ خورشیدی، دریاچه ارومیه با شرایط بحرانی مواجه شد و به دلیل بهرهمندی از تجربه ۷-۸ سال حضور یک پروژه بینالمللی مثل طرح حفاظت از تالابهای ایران در سازمان حفاظت محیطزیست، مذاکراتی با دولت ژاپن صورت گرفت و این دولت اعلام آمادگی کرد که یک کار مشترک با دولت ایران در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف احیای این دریاچه انجام دهد.

علت اصلی این رویداد خشکسالیهای پی درپی در استان فارس بوده که موجب از بین رفتن طراوت و شادابی دریاچه پریشان در شهرستان کازرون شده است. این تستها و آزمایشها میتوانند شامل موارد زیر باشند: آزمایش مدفوع نمونهی مدفوع فرد برای رد کردن دلایل میکروبی، ویروسی یا انگلی که موجب اسهال میشود به آزمایشگاه فرستاده میشود. هر دو بیماری موجب التهاب جدار رودهها میشوند. تنها کپور معمولی با وضعیت تالاب سازش پیدا کرده و دو گونه ديگر مشکلات بسیاری را در تالاب بوجود آورده اند. بسياري از ديگر كشورهاي جهان نيز تجارب مشتركي داشته و راهكارهاي مختلفي را نيز براي مقابله با آن در نظر گرفته اند.

وی، موضوع تالابها را یک دغدغه جهانی توصیف کرد و افزود: بر اساس چشمانداز جهانی که کنوانسیون رامسر در گزارش سال ۲۰۲۱ خود اعلام کرده است از سال ۱۹۷۰ تا الان ۳۵ درصد تالابهای موجود در جهان را ازدستدادهایم و این تالابها تخریبشدهاند و این نرخ سه برابر بیشتر از نرخ تخریب جنگلها است. بدین ترتیب مسیر واقعیت خارجی، تاریخی، جغرافیایی و تصویر این شهر در متن مقدس تا تخیل یهودی امتداد پیدا کرد و گویاترین شواهد بر این امر، این است که یهودیتِ خاخامی، بازگشت به سرزمین فلسطین را حرام و آن را تنها به «روزهای آخر» محدود میداند.

بوبکر المبارکی باب نخست کتاب خود را به پیگیری معانی فضا در متن توراتی و آنچه که به طبیعت سرزمین مقدس از نگاه یهودی یا نشانههای یهودی قدس مربوط میشود، اختصاص داد و دریافت که تجربه دینی یهودی هیچگاه یک سرزمین و هیکل مقدس را نمیخواست. اگر در فصلهای بهار و پاییز به این دریاچه سر بزنید شاید بتوانید با پرندگان مهاجر ملاقاتی داشته باشید. به لطف پرندگان زیبایی که از سیبری و کشورهای اسکاندیناوی در فصل پاییز به این ناحیه می­­ آیند، این دریاچه بسیار زیبا و دیدنی می­ شود. از همین رو، ابتدا در بیان کوتاهی، ساختار ساختارهای زمانة رودکی بررسی میشود؛ سپس بهاختصار دربارة شعر او بحث میشود و پس از بررسی جلوههای بارز ساختار زیباییشناسانة شعر شاعر در فرجام سخن این بحث، تحلیل خواهد شد.

در فصولی از سال، پرندگان مهاجر خوشآبورنگی بهسراغ نئور میآیند و با پرواز خود بر فراز این دریاچه، چهرۀ طبیعت این منطقه را زیباتر میکنند. همچنین در این منطقه تبخیر به قدری بالاست که هر ساله می زان قابل توجهی نمک از دریاچه برداشت می ­شود. مدیرکل محیط زیست فارس بیان کرد: اگر زمستان امسال شاهد بارش مناسب در سطح استان و منطقه باشیم میتوان امیدوار بود که این دریاچه وضعیت بهتری پیدا کند. با وجود این رویکردهای روشمند مختلف، این مطالعه در عمق خود توصیفی و تحلیلی است و روی پژوهش بر حقیقت الهی شناسانهای که درباره متن مقدس شکل گرفته است، کار میکند و تلاش دارد تا آن را با واقعیت تاریخی مقابله کند تا از این درگاه به فهم این مسئله در چارچوب اولیه آن و فرایند شکل گیری متعاقب آن در تاریخ و نیز مناسک آن نائل شود و بتواند در عقل دینی که بین جغرافیای روح و جغرافیای فضا تقسیم شده به کنکاش بپردازد.

یک نمونه تاریخی در اینجا قابل ذکر است: در زمان رنسانس در ایتالیا از طرف حاکم وقت به لئوناردو داوینچی و میکلانژ رجوع شد که برای فلورانس یک باروی دفاعی طراحی کنند برای مواقعی که قشون پاپ حمله می کنند. همانگونه که مشخص است منظور از لفظ «اغیار» غیر یهودیان هستند که به نظر پژوهشگر نشان دهنده نگاه ویژه آنها به ذات (خود) در برابر دیگران است که با آنها متفاوت هستند. نویسنده در پایان پژوهش خود به این نکته میرسد که متون توراتی و اسلامی نشان دهنده نوعی تنازع موجود بر سر میراث سرزمین مقدس بین نسل داوود یعقوبی یعنی موسی و پیروانش و آنانکه از رحم ساره و هاجر نشأت گرفتهاند، یعنی نسل اسماعیل و پیروان محمد (ص) وجود دارد.

دریاچه بختگان در غرب دریاچه مهارلو کاملا خشک شده است. نقل است که کفش هایش را تا دو فرسنگ دنبال او می بردند. اما متاسفانه بر اثر خشکسالی سال 1387 دریاچه تا حدودی خشک شده است و آنچه باقی مانده است، 600 کیلومتر مربع می ­باشد. وی بابیان اینکه این همکاری از سال ۲۰۱۴ میلادی شکل گرفت و تا الان ادامه پیداکرده است، گفت: مبلغ این مشارکت از سوی دولت ژاپن سالانه یکمیلیون دلار بود که به مدت هفت سال پیاپی پرداخت شده است.

تا اواخر قرن دهم هجری، ارومیه هنوز یک شهر عمدتاً کردنشین سنی مذهب بود. شهر قدس اهمیت ویژه خود را در یهودیت تنها در عصر آهن به دست آورد که به سالهای ۱۵۰۰ الی ۱۰۰۰ پیش از میلاد باز میگردد که در آن، انسان از آهن برای ساخت ابزار استفاده کرد. در این میان دلایل بسیاری از سوی کارشناسان و صاحب نظران برای خشک شدن دریاچه ذکر شده که از جمله آن ها می توان به خشکسالی های ممتد، ساختن سد بر روی رودخانه های منتهی به دریاچه، احداث بزرگراه بر روی دریاچه و استفاده بیرویه از منابع آب حوزه آبریز دریاچه اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید