جاهای دیدنی شیراز (1401)☀️لیست جاذبه ها و تفریحات با آدرس

بقعه سید میرمحمد یکی دیگر از بناهای مذهبی در جاهای دیدنی شیراز است که فرزند کوچکتر امام هفتم مسلمانان است. رودخانه قره آغاج، تفرجگاه میان کتل که محل زندگی پرندگان مهاجر است، تالاب برم دلک و پارک بمو که به آن اشاره شد، از دیگر جاهای دیدنی شیراز بهشمار میآیند. در ضمن مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری این پارک کوهستانی زیبایی خاصی دارند. برای دسترسی به پارک جنگلی پالایشگاه باید به اتوبان شیراز اصفهان، بعد از پلیس راه بروید. برای بازدید از این بازارچه باید بین ساعات ۸ تا ۲۰ به خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه طالقانی بروید.

تخت جمشید نیز جزو مکان های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو به شمار می رود. طبیعتا کسی که عاشق دیدن تخت جمشید باشد رفتن به استان فارس را در اولویت برنامه هایش قرار می دهد. و آیا میدانید اولین بانکی که در شهر اصیل و تماشایی یزد تأسیس شد یک صندوق امانات بود؟ همان طور که میدانید در دورههای مختلف، شهرهای متفاوتی به عنوان پایتخت انتخاب میشدند. نقش جهان مرکز اصلی شهر بوده و پیرامون آن کاخ پادشاهی (عالی قاپو) و مسجد جامع ( یعنی مسجد اصلی شهر که در آن نماز جمعه بر پا می شده ) قرار داشته است.

در روبروی عالی قاپو نیز مسجد سلطنتی دیگری به نام مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. جاذبههای گردشگری اصفهان با شیراز چه فرقی دارد؟ در این مقاله اصلا به دنبال این نیستیم که جاذبه های کل استان اصفهان را معرفی کنیم چرا که برای معرفی کل استان اصفهان باید به شهرهای مهم و پر گردشگری همچون کاشان و جاذبه های مهمی همچون نیاسر، نائین و حتی خور و بیابانک با مهمترین بخش آن یعنی کویر مصر هم اشاره کنیم. در حالی که مطالعات تاریخی نشان میدهند منطقه کهندژ اصفهان دارای قدمت بسیار طولانیتری است. جاده تهران به اصفهان بسیار پر تردد است و در این مسیر شهرهای دیدنی زیادی وجود دارد.

یا مگر امکان دارد گردشگران عزیز در بازارهای پرجلا و درخشان و سنتی شهر یزد قدم بزنند و آثار و صنایع دستی باشکوه آن را ببینند و از آن همه آثار دلربا حتی یکی دوتاش را از آن خود نکنند و برای عزیزترین عزیزان خود به یادگار نیاورند! دوره قاجار دوره ساخت باغ ها و ساختمان های بسیار زیبا و باشکوه در شهر بود. از دیدار هر نقش و نگاری که بر هر قسمت از این مسجد باشکوه نگاشته شده است لذت ببریم و از این ثروت عظیم درست مثل چشمهایمان محافظت کنیم تا این یادگار ارزنده بعد از ما به آیندگان این مرز و بوم نیز برسد و برای آنها نیز مایۀ افتخار و غرور ملی باشد.

از مهمترین جاذبه های تاریخی استان فارس باید به دروازه قرآن، مسجد نصیرالملک (عکس در بالا آمده)، مسجد مشیر السلطنه و دیگر بناهای تاریخی اشاره نمود. البته اهمیت و وسعت اصفهان در آن زمان به اندازه استان فارس نبود. تنوع مکانهای تاریخی در دو استان اصفهان و فارس قابل توجه است. استان اصفهان در شمال استان فارس واقع شده و در جنوب سمنان است. استان فارس از شرق با رفسنجان و یزد، از غرب با کازرون و کهکیلویه و بویر احمد و از جنوب با هرمزگان و بوشهر همسایه است.

از گذشته تاکنون «باغ» در فرهنگ ایرانیها جایگاه ویژهای داشت و شیراز هم به داشتن باغهای زیاد و زیبا شهرت داشته است که امروزه بیشتر این باغها در شمال غرب آن و مناطق قصردشت، کشن، چمران و معالیآباد قرار دارد.۱۵. برای مثال کوه آتشگاه در غرب اصفهان قرار گرفته که بقایای ساختمان کهنی را در خود جای داده است. حافظ، غزلسرای بزرگ شیرازی در قرن هشتم، نهتنها در ایران، بلکه در جهان آوازهاش پیچیده است.

مردم شیراز به زبان فارسی با لهجه شیرازی سخن می گویند و بیشتر آنان دارای مذهب شیعه هستند. آرامگاه حافظ شیرازی (حافظیه) و آرامگاه سعدی (سعدیه) نیز در میان باغ ها قرار گرفته اند ولی بیش از آنکه به دلیل منطقه ای با صفا مورد توجه باشند، به دلیل پیوند خوردن به این دو شاعر گرانقدر نزد علاقمندان به شعر و ادب و فرهنگ ایران اهمیت یافته اند. ارامنه نیز چندین کلیسای زیبا در اصفهان بنا نهادند که امروزه امکان بازدید از آنها وجود دارد( همانند کلیسای وانک در محله جلفا ). بنابراین تنوع موضوعی آثار تاریخی در اصفهان کمی بیشتر از شهرهای دیگر ایران است.

این آتشگاه به دوران هخامنشیان تعلق دارد. اگر صرف هزینه برایتان محدودیتی ندارد و میخواهید در یکی از بهترین رستوران های شیراز همه خدمات غذاهای سنتی و بینالمللی، فست فود، کافه و بوفه را تجربه کنید، به رستوران هفت خوان شیراز بروید. شاید این رودخانه در بیشتر بخش هایش امروزه خشک باشد ولی پل های تاریخی مثل سی و سه پل و پل خواجو و بوستان های اطرافشان جزو مهمترین جاذبه های شهر اصفهان اند.

بسیاری از آثار تاریخی که جزو جاهای دیدنی اصفهان محسوب میشوند در دوران صفویان خلق شدهاند. برای مقایسه جاذبه های گردشگری این دو شهر به صورت مشخص و فهرست وار به مقایسه دیدنی های اصفهان و جاهای دیدنی شیراز می پردازیم. اگر بخواهیم جاهای دیدنی اصفهان به تنهایی اکتفا کنیم باید به مجموعه ای آثار هنری و بناها اشاره کنیم که در قالب مناره، گنبد، کاشیکاری، کاخ و مسجد نمودار شده است. این کاخ در جنوب شرقی شهر واقع شده و در قرن 5 میلادی ساخته شده است.

برای خرید بلیط هواپیما چارتر شیراز به تهران در مسیر رفت و برگشت کافیست پروازهای شیراز به تهران را به طور دو طرفه چک کنید. مسیر اصفهان راحت تر و نزدیک تر است یا شیراز؟ استان اصفهان را بگردیم یا فقط شهر اصفهان را؟ روی هر کدام از این لایه ها می توانید درون شهر شیراز و همچنین تمام راههای استان فارس مسیریابی انجام دهید. مسجد وکیل در کنار بازار وکیل، ارگ کریمخانی، حمام وکیل و بناهای مجموعه وکیل به دوران کریمخانی یا دوره زندیه در شیراز بر می گردد. بسیاری از مکان های تاریخی مهم در شیراز، یادگاری از دوران زندیه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید