دریاچه بختگان؛ بختبرگشتهای که سدها جانش را گرفتند – امرداد

رودخانه اترک داخلی به عنوان یکی از طولانی ترین رودهای ایران، از ارتفاعات نزدیک قوچان ازکوههای سلسله جبال البرز سرچشمه گرفته که پس از مشروب نمودن دشتهای قوچان، شیروان و بجنورد و ملحق شدن چند شاخهٔ مهم به آن از منطقهٔ رضا آباد میگذرد. با این حال، شواهد کافی برای توصیه این داروها به افرادی که به طور متوسط خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند نیست به عنوان مثال، طبق برخی شواهد، مصرف مداوم آسپرین یا داروهای مشابه ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد اما میزان دوز و مدت درمان مشخص نیست. در پایان بد نیست بدانید که این دریاچه به عنوان یک پدیده طبیعی و تاریخی به خاطر حفظ گونههای جانوری و گیاهی به ثبت ملی رسیده است.

طبیعت اطراف این سد از زیباترین جاذبههای طبیعی اطراف نوشهر است. جنگلهای اطراف این دریاچه از بکرترین و زیباترین نقاط جنگلی در شمال ایران هستند که هر ساله گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود جلب میکنند. این آبشار از زیباترین جاذبههای نوشهر است و در میان جنگلهای زیبا قرار دارد. را میتوانید در تالاب ارواح نوشهر پیداکنید. دریاچه ارواح در شمال ایران و در میان جنگلهای سرسبز و خوش آب و هوایی قرار دارد که روستاهای بسیاری در این مناطق قرار گرفتهاند.

چندی پیش فلامینگو ها هم به این منطقه مهاجرت کردند که به دلیل نبود اب و مساعد نبودن شرایط زیست این تالاب را ترک کردند اما جوجه های آن ها که قادر به پرواز نبودند در تالاب ماندند و به روستاهای اطراف برای تامین آب و غذا پناه بردند. بازدید از این روستاهای خوشآبوهوا میتواند سفر شما را خاطره انگیزتر کند. اگر تجربه بازدید از این دریاچه شگفت انگیز را دارید، با ما و دیگر کاربران کجارو در میان بگذارید تا ما نیز از تجربههای شما استفاده کنیم. اگر به بازدید از این دریاچه در فصلهای سرد سال علاقه دارید، حتما لباس مناسب و چکمههای بلند بپوشید.

نکوئیفرد بیان کرد: اما اگر قرار باشد که آرتمیایی در دریاچه ارومیه تولید شود، برداشت آرتمیا براساس مطالعات، به نفع دریاچه بوده و منفعت اقتصادی دارد چون باید به جای هدررفت آرتمیا، در صنعت و اقتصاد وارد شود. اگر علاقهمند به کمپ در طبیعت هستید باید تجهیزات کامل بههمراه مواد غذایی و آب کافی با خود ببرید. به همین خاطر بهتر است نشانه های این بیماری را بشناسید و اگر یکی از آن ها را داشتید با پزشک متخصص مشورت نمایید.

بعد از ظهور راه آهن در دهه 1880، عبور و مرور کشتی های بخار کاهش پیدا کرد ولی همچنان تا دهه 1920 مورد استفاده قرار داشتند. بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگرنمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتور دار باشدمی توان از آن استفاده نمود. اگر اهل ییلاق تابستانی و سفرهای کوتاه به اطراف تهران هستید، احتمالا داشتن فهرستی کامل از دریاچههای اطراف تهران برای شنا و آبتنی و یا ماهیگیری و کمک هم به کارتان میآید، این لیست از دریاچهها نزدیک تهران را در مجله جاباما بخوانید.

فضای بکر و ساکت دریاچه ارواح باعث میشود بتوانید صداهایی که از دوردستها میآید را نیز بشنوید و از آنجاییکه سکوت دریاچه معمولا با زوزه حیوانات وحشی یا صدای حشرات شکسته میشود، فضای خوفناکی ایجاد میشود. حمام کندلوس: در روستای کندلوس یک حمام قدیمی از دوره قاجار به جامانده و اکنون یکی از جاذبههای تاریخی نوشهر و روستای کندلوس به حساب میآید. اسهال همراه با خونریزی، از مهمترین علائم ابتلا به کولیت اولسروز، به حساب میآید. یکی از مهمترین جاذبههای این منطقه، رود ارس است که در زبان محلی به آن «آراز» گفته میشود. این منطقه ییلاقی در شمال فیروزکوه و در نزدیکی منطقه دماوند قرار دارد و شاید مهمترین ویژگی آن برای تهرانیها این باشد که برای رسیدن به این منطقه لازم نیست مسافت زیادی را طی کنید.

یا به صورت حضوری به این اداره بروید، ماشین و پلاک را اعلام کنید تا نامهای مهر و امضا شده به شما بدهند و با در دست داشتن آن راهی دریاچه ارواح شوید. پس از مشاهده تابلوی دشت و بند ممرز وارد جاده فرعی شوید. وارد جاده نور شوید و از آنجا روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی را پیدا کنید. دریاچه فراخین در نزدیکی روستای کندلوس قرار دارد. در این فصلها میزان سفرها به شمال کشور به حداکثر خود میرسد چرا که طبیعت بسیار زیبا جلوه میکند. بخشی از جاذبههای اکوتوریستی این پارک ملی هستند که گوشهای از عظمت خالق را پیش روی گردشگران قرار میدهند.

برای کرایه دوچرخه باید کارت ملی هوشمند یا کارت هوشمند پایان خدمت همراهتان باشد. ولایت فراه، با داشتن سالانه 100-150 ملی متر بارنده گی و 44 درجه سانتی گراد حرارت در تابستان، از جمله مناطق خشک و گرم و یگانه منطقه مناسب برای این میوه مرغوب در سطح کشور، محسوب میشود. گلین مقدم میگوید: از سوی دیگر در جهان انتقال آبها در کنار دریاچهها انجام نمیشود و این طرحها در کنار دریاهای آزاد انجام میشود. متاسفانه در سالهای اخیر به خاطر ورود پسماندها، این آب دیگر شفافیت سابق را نداشته و به همین دلیل، آن خیل جمعیتی که همیشه در کنار دریاچه مصنوعی گنبد کاووس میدیدید نیز، دیگر در آنجا جمع نمیشوند.

ناحیه ارومیه با ساکنان کرد و مسیحی، در تاریخ اسلام هرگز نقش عمدهای ایفا نکردهاست. بوده که از روسیه و دشتهای سیبری به ایران مهاجرت میکردند که همگی در حفظ بومساختار و محیط زیست نقش بسیار ارزندهای داشتند. بخشی از این دریاچه در روسیه و بخشی از آن در مغولستان قرار دارد. مثلا قفقاز که اکنون شامل آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، داغستان و بخشهایی از روسیه به استناد نقشههای موجود در دورههایی جزئی از مرزهای جغرافیایی ایران بوده است. آب و هوای این منطقه در بیشتر مواقع مه آلود است. رود ارس یکی از رودخانه های خروشان در مرز ترکیه و ارمنستان می باشند این رودخانه منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه می گیرد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر رود ارس کجاست و تصاویر رودخانه ارس را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید.

وی افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در این ارتباط می توان به احداث بادشکن غیر زنده به طول 10 کیلومتر اشاره کرد که در حال انجام است. هماهنگی های لازم با محیط بانی را انجام دهید و جاده شمالی را به طول 10 کیلومتر ادامه دهید. بعد از آنجا، جاده شمالی را به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دهید. منطقه شمالی آن کارادنیز، منطقه جنوبی اش آنادولو، منطقه شرقی و مرکزی آن نیز مرمره و منطقه غربی آن آک دنیز نامیده میشود. مساحت خزر جنوبی در حدود 168000 کیلومتر مربع و حجم آن معادل 51245 کیلومتر مکعب می باشد. در ادامه جدول شماره (۲) حجم کل تخلیه رودخانههای اصلی غرب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طی سالهای ۷۸-۷۷لغایت ۸۷-۸۶ و میانگین درازمدت آنها آورده شده است بطوریکه ملاحظه میِگردد مجموع حجم کل تخلیه رودخانههای اصلی در طی سه سال آبی ۷۸-۷۷ و ۷۹-۷۸ و ۸۰-۷۹ (خشکسالی) به میزان ۱۱۴۶میلیونمترمکعب بوده که در حدود ۶۴ درصد نسبت به میانگین درازمدت کاهش نشان میدهد.

به گزارش مرینپرس، در سال ۱۹۵۰ دریاچه آرال چهارمین دریاچه بزرگ دنیا بود و یک ششم کل مصرف ماهی شوروی را تامین میکرد. تحقیقات قدیمی تر در مورد بررسی طول روده در افرادی که بدن خود را به علم اهدا کردند نشان می دهد که طول کل روده به طور متوسط حدود 26 فوت یا حدود 7.9 متر و با دامنه 21.9 فوت تا 30.3 فوت (6.67 تا 9.2 متر) است. این سیاح و جواهرفروش فرانسوی درباره منشاء این جریان همیشگی می نویسد: «این رودخانه مشهور، ارمنستان را از ماد جدا می کند. از جمله سدهای دیگر که روی ارس ساخته شد میتوان به سد خداآفرین و سد قیز قالاسی اشاره کرد که با همکاری ارمنستان احداث شد، اشاره کرد.

در اپهای مسیریاب یا نقشه گوگل اگر دریاچه ارواح را جستوجو کنید هیچ نتیجهای حاصل نخواهد شد زیرا نام اصلی این منطقه دریاچه مَمرَز است که به «دریاچه ارواح» یا «تالاب ارواح» مشهور شده است. با توجه به اینکه این دریاچه در منطقه حفاظت شده قرار گرفتهاست هنوز هیچ گونه امکاناتی در اطراف آن وجود ندارد. اگر با ماشین آفرودی به این منطقه سفر کردید خاطراتان باشد که هیچ وقت با آن تا نزدیکی دریاچه نروید. لذا اگر بخواهید زمان مناسبی را برای سفر به دریاچه ارواح مد نظر قرار دهید، بهترین زمان برای سفر به دریاچه ارواح، فصل بهار و اوایل فصل پاییز و به دور از زمانهای بارش میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید