دریاچه پریشان، دریاچهای با ویژگیهای خاص

تجربه نشان می دهد با انبار کردن آب رودخانه در مدت 7ـ5 روز اول تا 90% میکروب ها کاهش می یابند و این یکی از مزایای ذخیره کردن آب است. رودخانه سیاه گاو با عبور از درههای مرتفع به سمت دریاچه دوقلو حرکت میکند و سپس وارد دریاچه اول و بعد به دریاچه دوم سیاه گاو میریزد. آب هدایت شده یا ذخیره شده بر روی صافی به کمک نیروی ثقل از خلل و فرج قشرهای ماسه و شن و سنگ ریزه عبور کرده و بوسیله مجاری زیرصافی جمع آوری می شود.

شن ها لازم است تمیز و عاری از خاک رس ومواد آلی باشند. مقامات این کشور در ۲ دهه اخیر بارها ادعا کرده اند بر اجرای کامل معاهده تقسیم آب هیرمند پایبند هستند، اما به گفته مردم مرزنشین ایران در شرق کشور، واقعیت چیز دیگری است و افغانستان در این مدت هرگز معاهده تقسیم هیرمند را اجرا نکرده است. فسیل راهنما: به فسیلی گفته می شود که سه ویژگی داشته باشد: تشخیص آن آسان باشد-جاندار در زمان زندگی گسترش جغرافیایی زیادی داشته- جاندار در دوره خاصی از دوران های زمین شناسی زندگی می کرده است . باید بدانید که به منطقهای که اوان در آن جای گرفته است، منطقه الموت گفته میشود.

پس این قبیل منابع احتیاج به بهسازی جدی دارند لیکن آب های زیرزمینی از نظر کیفیت میکروب شناختی برای حفظ سلامت، حداقل باید ضدعفونی شوند و شاید برخی از آن ها به خاطر داشتن پاره ای عناصرشیمیایی نظیر آهن و منگنز احتیاج به تصفیه بیشتری داشته باشند. در ابتدای فعالیت صافی، عمل تصفیه مکانیکی است. دریاچه و تالاب بینالمللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه کاسپین و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بینالمللی جهان و یکی از ذخیرهگاههای زیستکره در ایران است.

با ما به تماشای این ویدئو بنشینید تا ببینیم یک تصمیم اشتباه چگونه می تواند کل جهان را به خطر بیاندازد! به همین خاطر ما این روزها کاشت آلو، انگور، سیب، زردآلو و گیلاس را در دستور کار قرار دادهایم. البته کسی دست و پای شما را نبسته است ولی اگر میخواهید سالم بمانید بهتر است این کار را نکنید چون آب دریاچه بسیار شور است. دانشمندان برای بررسی گذشته زمین بیشتر از شواهدی چون لایه های رسوبی و فسیل ها استفاده کرده اند. احتمال درمان (پیش آگهی عالی) برای سرطان روده بزرگ روده I بیش از 90٪ است. مدت نگهداری بهینه آب 14ـ10 روز است لیکن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست ضمنا احتمال رشد جلبک ها و تغییر کیفیت فیزیکی آب وجود دارد.

توجه:با وجود اینکه در نظریه انتخاب طبیعی آقای داروین امروزه تغییراتی ایجاد شده ولی دانشمندان پذیرفته اند که تغییر گونه ها مبنای گوناگونی حیات در زمین بوده است. آقای داروین:ا(1859)نتخاب طبیعی(انتخاب افراد سازگار ترتوسط طبیعت) را عامل اصلی تغییر جانداران می دانست.(این نظریه را در کتاب منشاءانواع بیان کرد)(نظریه انتخاب طبیعی). متیو نام دریاچه را به احترام همکار دریانوردش “ویلیام هیلیر” انتخاب کرد. به علاوه دریاچه بایکال یکی از زیباترین دریاچه های کره زمین محسوب میشود و به طور متوسط در هر سال با سرعتی در حدود ۲ سانتیمتر رشد میکند. یکی از مهم ترین کاربرد فسیل ها پی بردن به چگونگی تغییر شکل ظاهری و ساختمان بدنی و در نتیجه به وجود آمدن انواع جدید جانداران است.

کلرزنی (Chlorination) به صورت معمول آخرین مرحله بهسازی آب است. پالایش آب دومین مرحله بهسازی آب و در واقع مهم ترین مرحله آن است .زیرا اکثر قریب به اتفاق میکروب ها (99%ـ98%) در مرحله پالایش از بین می روند و دیگر ناخالصی ها معلق و احیانا بینابین از آب گرفته می شود. یکی پالایه شنی کند و دیگری پالایه شنی تند یا مکانیکی است. در هر دو نوع پالایه مراحل انعقاد، اختلاط و لخته سازی، ته نشینی و پالایش به ترتیب صورت می گیرد. پالایش آب آشامیدنی از طریق دو نوع پالایه یا صافی انجام می شود.

‬‬ ‫سیستم هیماواری از دهه هفتاد میلادی طراحی و تولید می شود‪ .‬این سیستم‬‫‪2-Garcia-Hansen, V. R. (2006). Innovative daylighting systems for‬‬ ‫بسته به تعداد فرنال لنزها و کابل های موجود در آن تا ‪36‬هزار دلار می تواند‬‫‪deep-plan commercial buildings.‬‬ ‫هزینه داشته باشد ولی به طور معمول در حالت عادی ‪7‬هزار دلار هزینه دارد‪.‬‬‫‪3-Maxey, C. (2008). Hybrid Solar Lighting. زیرا از موادّی ساخته شده اند که در تاریکی از خود نور تولید می کنند.

بطوری که نمی توان به آن عنوان صافی کند داد، لیکن بتدریج در زمان کوتاهی لایه ای از یک توده حیاتی بر روی سطوح بستر، رشد می کند که به نام لایه زیستی Schmutzdecke یا لایه زیست شناختی لجنی لزج باکتریایی نامیده می شود. 3) از نظر زیست شناختی، موجودات زنده بیماریزای موجود در آب خام در اثر عوامل مختلف روبه کاهش گذاشته و شمار قابل توجهی از آن ها نابود می شوند. لازم به ذکر است بهسازی یا خالص کردن آب در مقادیر محدود یا برای مصارف خانوار و جمعیت های کوچک از طریق جوشاندن، گندزدایی شیمیایی و پالایش انجام می شود و اقدامات محافظتی در خصوص استخرهای شنا و دیگر تفریحگاه های آبی نظیر رودخانه ها و سواحل نیز طبق دستورالعمل های محلی و استانداردهای ملی نیز صورت می گیرد..

نیمه عمر کربن 14 معادل 573 سال است. دانشمندان برای تعیین عمر یک نمونه ابتدا نسبت کربن 14 را به کربن 12 را تعیین می کنند. دریاچه صورتی رنگ هیلیر که در مجموعه الجزایر Recherche بزرگترین جزیره از جزایر استرالیای غربی واقع شده است هم مورد توجه خاص دانشمندان قرار گرفته و هم گردشگران نیز برای دیدن این دریاچه به استرالیا سفر می کنند. برای مدتی رنگ صورتی برخی دریاچه های استرالیا مساله ای مرموز بود، اما در نهایت دانشمندان دریافتند که رنگ صورتی آب این دریاچه ها به واسطه ترکیبی از هالوباکتریا و گونه هایی از جلبک به نام Dunaliella Salina شکل گرفته اند.

2- تغییر در جمعیت ها پدید می آید،نه در افراد.زیرا یک فرد بعد از مدتی از بین می رود ولی نسل او باقی می ماند. مولکول دی ان ای بسیار با ثبات است ولی گاهی عوامل بسیار قوی در آن تغییر ایجاد می کنند. رودکی شعر پر آوازه « بوی جوی مولیان آید همی ـ یاد یار مهربان آید همی » را سروده است. موارد زیادی پیش می آید که برای برطرف کردن مشکل موجود، درمان جراحی مورد نیاز است و در این مواقع نیاز به مراجعه به جراح بوجود می آید.

تصفیه یا پالایش آب از نظر پزشکی وبهداشت اهمیت زیادی دارد. این فرایند، مهم ترین پیشرفتی است که در عمل تصفیه آب حاصل شده است. 9- چرا دراطراف مدارراس السَرطان و راس الجَدی آب وهوای گرم و خشک حاکم است؟ چرا که خطر ابتلا به سرطان روده ممکن است با طولانی شدن بیماری بویژه در کسانی که طول بیشتری از روده گرفتار است بیشتر شود. اطراف دریاچه مسیرهای برای پیادهروی و دوچرخه سواری در نظر گرفته شده است.

2) از نظر شیمیایی، در مدت ذخیره سازی آب ممکن است برخی تغییرات شیمیایی وبیوشیمیایی روی دهد. آب به آهستگی دربین ماسه تراوش می کند (فرایند عبور بیش از 2 ساعت به طول می انجامد) ودر طی عبور خالص سازی از طریق چند فرایند صورت می پذیرد که عبارتند ازپالایش مکانیکی، ته نشینی، جذب سطحی، اکسیداسیون بیوشیمیایی که هر یک سهم ویژه ای در بهسازی آب دارند. چنین عملیاتی که به منظور متناسب سازی آب برای مصرف خاصش صورت می گیرد تصیفه نامیده می شود. متداول ترین ماده شیمیایی که در تصفیه آب کاربرد دارد کلر و ترکیبات آن می باشد.

در صافی شنی کند پیش تصفیه صورت نمی پذیرد وازمواد منعقد کننده استفاده نمی شود. بطور کلی عملیات بهسازی یا تصفیه آب به یکی از طرق زیر صورت می گیرد. هر گونه آثار بجای مانده از جانداران قدیمی را فسیل گویند. توجه: اندام های همولوگ (وستیجیال )به اندام هایی در جانوران گویند که اساس ساختاری یکسانی دارند ولی کار یکسانی ندارند. توجه: هرچه لایه رسوبی فسیل کوچک تر و ساده تری داشته باشد قدیمی تر خواهد بود.بنابراین می توان از این قاعده در تعیین سن لایه های رسوبی چین خورده استفاده کرد.

تعداد زیادى از باغداران، مصروف پرورش این میوه هستند و سالانه با زحمت کشی کمتری، عاید خوبی را نصیب میشوند. شرایط تشکیل فسیل: باید اجساد جانداران در محلی قرار گیرند تا در معرض تجزیه و فساد قرار نگیرند.(محیط های رسوبی کم عمق مثل دریاهاو دریاچه ها مناطق مناسب تری برای فسیل شدن اجساد جاندارانند،چون سرعت رسوب گذاری زیاداست- تنوع و تعداد جانداران بیشتر است). که برای اجتماعات کوچک و بزرگ قابل اجرا است. تقریبا در سراسر جهان متداول است، به عنوان روش استاندارد برای بهسازی آب در سطح اجتماعات کوچک و موسسات با مصرف محدود کاربرد دارد.

انگلیسی امروزه از نظر تعداد گویشوَر، پس از چینی و اسپانیایی، سومین زبان جهان است. از نشیب سمت جنوب سیاه کوه سرچشمه گرفته به طرف جنوب جریان پیدا می کند، عرض این رود در نواحی فراه 108 متر و عمق آن یک متر است در تابستان آب آن خیلی کم بوده ولی در زمستان عبور از آن ممکن نیست. رودخانه ارس که در ایران از استان های آذربایجان غربی و شرقی واردبیل عبور می کند، رودخانه ای همیشگی است که در تمام طول سال جریان دارد. نام آن از اسم جیمز ج گاردینر، وزیر دولت فدرال کانادا در آن زمان گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید