روزنامه اعتماد (1393/03/03): من دیدم «آرال» را کشتند

سرطان روده بزرگ بیشتر در افراد مسن دیده می شود اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. بحث دیگری که در باره این حدیث شده این است که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد؟ 4- امام صادق علیه السلام» فرمود:«اگر مردم میدانستند که فرات چه برکتی دارد، در کنارش خیمه میزدند. البته این کتاب 12 سال قبل نوشته شده و در حال حاضر نمی دانیم چه باوری دارد. ظاهر و معماری بسیار زیبای مال مون باعث شده است که خیلی ها منتظر احداث کامل آن باشند.به طور کلی این مجتمع اداری تجاری دارای 11 طبقه است که البته 4 طبقه زیر همکف نیز دارد که محل جانمایی پارکینگ ها است( این مجتمع 230 واحد پارکینگ دارد) 3 طبقه از این مجموعه متعلق به واحدهای تجاری است.

زمستان فصل پرآبی حوض السلطان است بنابراین کفه نمکی این تالاب در فصل پرآبی زیر آب است و حاشیه یا کمربند باتلاقی آن پوشش گیاهی دارد که بیشتر در اضلاع شمالی و شمال غربی این تالاب مشاهده میشود و پرندههای مهاجر نادر در این تالاب وجود دارد که در حاشیه تالاب زندگی میکنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ( پام )؛ با توجه به تغییرات قابل ملاحظه ای که در اثر خشکسالی ایجاد شده است، این بخش تالاب نیازمند انجام عملیات تسطیح و خاکبرداری با هدف اصلاح شیب و تسهیل جریان آب در برخی نقاط خواهد بود.

نکته دیگر این است که در روایت آمده است که از یک صد نفر، نود و نه نفر با یکدیگر جنگ خواهند کرد. نکته دیگری که علمای اهل سنت در باره آن گفتگو کرده اند این است که اما چرا در روایت آمده است که چیزی از آن برندارید. این بار گفته می شود که این گنج در اختیار داعش قرار خواهد گرفت و آنها مصداق کسانی هستند که در حال فراهم کردن ظهور هستند. به عبارت دیگر سندی ساخته شده و او در ابتدای آن قرار گرفت و به رسول خدا (ص) وصل شده است.

شاید هم اشاره به این که زمانش به زمان آمدن عیسی بن مریم باشد، به این خاطر است که آن قدر از مشرکان غنایم خواهند گرفت که دیگر نیازی به توجه به این مال ندارند. برخی هم گفته اند که این امر، در زمان عیسی بن مریم رخ خواهد داد. در روایت بخاری حدیث یاد شده، پس از علامت «خروج النار» آمده و معنایش این است که از نظر او زمان کشف این گنج طلا، پس از خروج آتش خواهد بود.

این روایت هم توسط بخاری و مسلم و نیز توسط ابوداود (سنن، ش 4313 ) والترمذي ( سنن، ش 2572) نقل شده است. مقصود این است که این کوه یا گنج طلا، زیر خاک ها که آب از روی آن عبور می کند، پنهان شده است. برخلاف معنای «بین النهرین» یا میانرودان، این منطقه تنها به خاک میان دو رود اشاره ندارد بلکه به سرزمینی اطلاق میشود که این دو رود در آن جاری هستند و شاخهها و نهرهای گوناگونی از آن انشعاب مییابد و در نهایت به خلیج فارس میرسد.

رود ارس از مهمترین رودهای ایران است که علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت مهمی از نظر ماهیهای قابل صید دارد. هزینه کرایه دوچرخه برای دوچرخه سواری در اطراف دریاچه چیتگر به نوع دوچرخهای که انتخاب میکنید بستگی دارد و بین ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار تومان است. اگر می خواهید دریاچه را با دقت بیشتر و سرعت کمتری کشف کنید یک قایق کرایه کنید و به دل دریاچه بزنید. این رودخانه در بخش وسیعی از شرق کشور جاری است بنابراین اگر بخواهید از تمام قسمت های آن بازدید کنید، بیش از نیم روز را نیاز خواهید داشت.

اگر گناهکاران آن را نمیآلودند، آب فرات شفابخش هر بیماری بود. گابی ها ترجیح می دهند در آب های ساحلی زندگی کنند ، که اغلب در دهانه رودخانه ها یافت می شوند. این مرکز خرید که به سبکی متفاوت ساخته شده، توانسته در مدت زمان کوتاهی محبوبیت زیادی بین مردم تهران به دست آورد. حافظ به باد صبا بازگشته و میگوید پس از رسیدن به کوی حضرتش محمل یا کجاوه (بارگاه ) او را بوسیده و با نوای بینوایی پیام ما را برسان که از فراق عشق او سوختم ، پس در زمان وصل تعجیل کن . او میگوید با انجام چنین طرحی در دریای عمان به دلیل ارتباط آن با دریاهای آزاد با رعایت مسائل محیط زیستی مخالفت نداریم اما بزرگترین دریاچه جهان امانت بزرگ در دست ما و در صورت انجام این کار دریاچه درخطر خاموشی قرار میگیرد.

او هیچ دوستی نداشت. با آنهم آب این رود هیچ وقت خشک نمی شود و جریان آن خیلی تند است. رود گاماسب از کوههای همدان سرچشمه میگیرد و به رود دیگری به نام سیمره در لرستان میپیوندد. یاد شده و كوه اُپارسِین (سرچشمة رود هيرمند، هريرود، مرورود، رود بلخ، رود كابل) و كوه اُوشِيدَم (يكي از قله های بابا و سرچشمه هيرمند ومحل ظهور زردشت). سرچشمه فرات نزدیک رود ارس در سرزمین ارمنستان است، در نزدیکی خلیج فارس به رودخانه دجله می پیوندد و از آن پس «شط العرب» نامیده می شود. شط العرب تا مرز ایران امتداد مییابد و از این نقطه مرز آبی ایران و عراق میشود تا آن که در خرمشهر، رود کارون و شط العرب به هم میرسند و اروند رود را تشکیل میدهند.

تکوین اسلوب حقیقی رودکی، محصول نظام ساختة دست اوست؛ چرا که عناصر تأثیر و القای هنری در اجزای آن به تمام و کمال رعایت شده است. ساگنای ژوریمبتوف یکی از ساکنان اطراف این دریاچه بیش از ۵۶ سال روزیاش را از دریاچه آرال به دست میآورد. بنابراین، لزومی برای جبران این آب از دست رفته وجود ندارد و نوشیدن مایعات فراوان ضرورتی ندارد. طبعا برای ابن العدیم که در شامات و ساحل مدیترانه زندگی می کند، جعل حدیث در باره این رودها، تغییر محتوای آنها، و حتی نقل هر خبر جعلی در باره آنها، اطلاعات جغرافی است که وی در باره سواحل مدیترانه در ناحیه خود می دهد.

بَینُالنَهرَین (بهمعنی میانرودان یا میانْ دو رود، به عربی: بلاد الرافدين) منطقهای جغرافیایی-تاریخی میان دو رود فرات و دجله است که بیشتر محدودهٔ آن در کشور عراق امروزی قرار دارد. 10 – چرا آب بعضی از رودهای کشور ما برای کشاورزی مناسب نمی باشند؟ شاید انتقال آب از طریق راهآهن و اعلام برداشت آب صفر از رودخانه توسط صنایع که در حال حاضر نیز در چند قدمی خطوط راهآهن برای انتقال مواد اولیه و صادرات قرار گرفتهاند، بتواند کمی به آرامش روانی این بحران کمک کند و صنایع را برای همیشه از این معضل که اکنون بوی سیاسی و اجتماعی گرفته، رهایی بخشد.

کتیبههایی که در این کاروانسرا قرا دارد بسیار زیبا و دیدنی است. تا پیش از اسلام، دو امپراتوری ایران و روم بر میانرودان نظر داشتهاند تا این که مسلمانان ابتدا بینالنهرین و پس از آن ایران را تصرف کردند. در این جا مقصود، جنگ میان خود مسلمانان است نه با یهود و نصارا، چنان که معلوم است، جنگ با یهود و نصارا در زمره ملاحم است و در اینجا این تعبیر به کار نرفته است. کشف کوه طلا، کلمه ای است که به عربی در این روایت با «انحسار» مشخص شده است. در حدیث هست که کسی از مسلمانان به آن توجه نمی کند، این امر اشاره به آن دارد که شاید حشر نزدیک شده و تمامی حواسها به آن سمت است.

دیدگاهتان را بنویسید