سوالات متن درس اول انسان و محیط زیست – حالا درس

در مورد سرطان روده بزرگ و راست روده، حدود 39٪ در مرحله محلی قبل از شیوع سرطان تشخیص داده می شوند. پرتودرمانی ممکن است به عنوان یک روش تسکین دهنده برای کوچک کردن تومورهایی که ممکن است باعث انسداد روده شوند، به کار رود. تب ممکن است بسته به ارگانیسم مسبب اتفاق بیفتد. روستای آب گرم، رودخانه هراز، دریاچه ای پر از ماهی قزل آلا و آب و هوای خوش تنها بخشی از جاذبه های این شهر برای گردشگران است. با توجه به سایت رسمی دریاچه هیلیر، این دریاچه کاملا برای شنا امن است. معاون فنی و مدیر اجرایی طرح ‘مقابله با گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه’ گفت: آبیاری و نگهداری نهال کاری ها و بوته کاری های سنواتی به میزان یک هزار و 600 هکتار از دیگر اقداماتی است که انجام می شود.

نکته اینجا بود که در شمال باختری دریاچهی بختگان، دریاچهی دیگری به نام «طشک» جای دارد و همواره این دو دریاچه به هم پیوسته بودهاند. نکته : کشور ما هم در دهه های اخیر، رشد سریع شهرنشینی داشته است. نکته : ایران یکی از کهن ترین تمدن های جهانی در کشف معدن است و امروزه با وجود بیش از 70 نوع مادۀ معدنی، یکی از قدرت های برتر معدنی جهان است. پسته، انار و خرمای ایرانی در جهان بی همتاست . دشت مغان آخرین بستر ایرانی رودخانه ارس است و در نهایت ارس در یک پیچ تند از ایران دل می کند و به آذربایجان می پیوندد.

ماهیگیری در آبهای خروشان ارس از جمله تفریحات ساکنان منطقه جلفا ومسافران به این خطه به شمار میرود .آب شیرین وخروشان ارس بستر مناسبی را جهت پرورش انواع ماهیان فراهم نموده . کمی بعد بدلیل ماهیگیری و شکار فراوان، این ناحیه از نظر اقتصادی بسیار رونق گرفت و به یکی از مناطق مهم تجارت در روسیه تبدیل شد. با گذشت زمان تجارت از شکل ساده خود خارج شد و تجارت، شکل جهانی گرفته است.

در گذشته، مردم در ساخت ساختمان، به اثر اقلیم بر ساختمان و محیط توجه میکردند و به همین دلیل در داخل خانه هایشان دارای آسایش بودند و انرژی کمتری هم مصرف می شد . آنچه بر زيبايی اين درياچه افزوده و آن را به يكی از مناطق تفريحی و ديدنی تبديل كرده وجود نرگس زار اطراف درياچه، گونه های جانوری منطقه (که آبزی، کنار آبزی و خشک زی هستند و از آن جمله می توان به ماهیان ( سرخه، زرده یا پریشونی، گل چراغ، کپور معمولی، فیتوفاگ )، خزندگان( لاک پشت، مار آبی)، پرندگان(درنا، فلامینگو ) همچنین شنگ (سگ آبی) که یکی از گونه های شاخص تالاب پریشان است اشاره کرد) و كوههای جنگلی كنار درياچه است كه بازديد كنندگان خود را شگفت زده می كند.

به طور مثال میتوان به نواحی شرقی و مرکزی کشور اشاره کرد که از نظر ذخایر و مواد اولیه غنی هستند ولی به دلیل اینکه به صورت محدود مورد بهره برداری قرار گرفته اند با رشد صنعتی روبه رو نبوده اند. این محله از مراکز خدماتی متنوعی برخوردار است که از بین آن ها می توان به سرای محله چیتگر شمالی و دفترپیشخوان دولت آن منطقه اشاره کرد. آرامگاه میرزا کوچکخان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محله سلیمان داراب واقع شده است.

محله چیتگر یکی از محلات خوش آب و هوا در غرب و در منطقه 22 شهرداری تهران قرار دارد و از شمال به اتوبان شهید خرازی، از غرب به 45 متری ارغوان، از شرق به اتوبان آزادگان و از جنوب به منطقه کوهک می رسد. فیروزکوه در روزهای گرم تابستان با آب و هوای خنک و دلچسب میزبان مردم تهران و گردشگران است. مطمئنم که بعد از آشنایی با ۱۰ شهر دیدنی نزدیک تهران ترغیب می شوید تا با تورهای گردشگری یا در سفر های نیم و یک روزه سری به شهرها و روستاهای دیدنی اطراف تهران بزنید. شاید شما نیز مانند من تا قبل پیش از این با روستاها و شهرهای دیدنی نزدیک تهران آشنا نبودید، اما در این مطلب به معرفی ۱۰ شهر دیدنی نزدیک تهران می پردازیم.

سوال : نقش شهرها را با ذکر مثال نام ببرید : 1 – شهرهای مقدس مشهد و قم به دلیل وجود زیارتگاه ها مورد توجه زائران است. در این بخش میخواهیم پهنه A (بوستان) شهرک چیتگر را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم. نکته : اگر در استفاده از منابع طبیعی، ویژگیها و توان محیطی آن منطقه مورد بررسی قرار گیرد، همه مناطق کشور می توانند متناسب با امکانهای طبیعی و انسانی خود توسعه یابند .

نکته : امروزه با توجه به مشکل کاهش منابع آبی کشور، توصیه می شود محور توسعه کشاورزی از زراعت به توسعه باغداری با روشهای نوین آبیاری و متناسب با محیط تغییر یابد. سوال : مهمترین فعالیت ها در بخش کشاورزی را نام ببرید : زراعت، باغداری و دامداری . نکته : دامداری بسیاری از مواد غذایی که ما مصرف می کنیم، مستقیم یا غیرمستقیم از راه دامداری به دست می آید. به زنجیرۀ فعالیت های مالی، مدیریتی، بهداشتی، آموزشی، انتظامی، اطلاعاتی، گردشگری، تجارت و بازرگانی که به طور غیرمستقیم در بهبود کیفیت و کمیت تولیدات کشور مؤثرند، خدمات گویند.

سوال : صنعت به چه نوع فعالیت هایی گفته می شود ؟ سوال : چه عواملی در ایران سبب ایجاد تنوع فراوان در تولیدات باغی شده است؟ نقش حیاتی در تأمین مواد غذایی سالم، خودکفایی، ایجاد اشتغال و بهره مندی صحیح از مواهب الهی مانند آب و خاک. در گذشته انجام امور تجاری در مکان های مشخص مانند بازار و مؤسسات خرده فروشی و عمده فروشی انجام می گرفت. سوال : در گذشته و امروزه انجام امور تجاری با هم چه تفاوتی دارند ؟

اثراث خشکسالی نیز بیش از گذشته حس میشود. از حدود سال 1360هـ.. ش بیش از50 % از جمعیت کشور در شهرها زندگی می کنند. در ایران به شهرهایی که جمعیت بیش از یک میلیون نفر داشته باشد، کلان شهر می گویند. استرالیا کشوری با وسعت زیاد و جمعیت کم است و برای رشد و پیشرفت روزافزون نیاز به نیروی کار متخصص در زمینههای گوناگون دارد. ، وجود نیروی انسانی متخصص و ماهر و استفاده از روشهای علمی .

پاسخ: در نقاط پایینتر داخل بطری فشار بیشتری وجود دارد زیرا، هر چه عمق یک نقطه بیشتر باشد، ارتفاع بیشتری از مایع روی آن قرار دارد و بنابراین نیروی وزن مایع بیشتر میشود. سوال : عدم تعادل در پراکندگی قطبهای صنعتی در سطح کشور چه چیزی را نشان می دهد ؟ در صورة الارض زم و آمل را دو شهر بزرگ نزدیک بهم در کنار جیحون یاد کرده است. از این رو می توان این شهر را یکی از شهرهای دیدنی نزدیک تهران برشمرد. 2 – شهرهای بوشهر و انزلی به دلیل قرارگیری در کنار دریا قابلیت پهلوگیری و تخلیه بارگیری و نگهداری کالاهای ورودی و خروجی را دارند که به شهرهای بندری مشهورند.

دیدگاهتان را بنویسید