شهر انار؛ شهر سلمان، ساوه

رودخانه مزلقان چای شاهرگ آبادانی و حیات این روستاها خصوصا روستای خلیفه کندی است. خبرگزاری تسنیم: میلاد پیغمبر اسلام صلیالله علیه و آله به عنوان رویدادی سراسر برکت و نعمت برای مردم جهان مطرح است. ↑ «کابینه طالبان معرفی شد»، خبرگزاری ایسنا. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی؛ در راستای برنامههای مدیریت منابع و مصارف سدهای مخزنی حوضه آبریز دریاچه ارومیه ابلاغی از سوی مدیریت منابع آب ایران و با هدف تامین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه عملیات رهاسازی آب سد بوکان به پیکره دریاچه ارومیه امروز ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۰ با حجم ۱۵۰ میلیون متر مکعب آغاز شد.

از مدیریت عشق تا عروسی لاکچری بازدیدکنندگانی که دست به جیب نمیشوند از روایت انحراف تا همنشینی با فرمانده ارشد داعش در فصل بهار به کدام شهرها سفر کنیم؟ برای شرکت در مراسم عزاداری به کدام شهرها سفر کنیم؟ ۱۸- از طریق کدام دریاها، ایران به همسایگان جنوبی خود مربوط می شود؟ موالید و مرگ ومیر، رشد طبیعی جمعیت را نشان می دهد که اگر مهاجرت را به آن اضافه یا از آن کم کنیم، رشد مطلق جمعیت می آید .

آن هم در دامنه ای که شیبی ۶۰‬درصد دارد! رنگ صورتی این دریاچه در تضاد شدیدی با محیط اطرافش قرار دارد ، فضایی که بخاطر وجود جنگل های متراکم ، سراسر سبز رنگ است. ساوه، دومین شهر بزرگ استان مرکزی، شاید بیشتر به خاطر انارهای خوشمزه و سرخش مشهور باشد اما باید بدانید که جاهای دیدنی ساوه که شهری باستانی است برایتان بسیار جذاب خواهد بود. در این بخش برج ها از نمای بسیار زیبایی برخوردار هستند و از داخل منزل می توانید ویوی بسیار خوبی را مشاهده کنید. آلاینده هایی که دریاهای ایران را تهدید می کنند را نام ببرید.

یک چالش اقتصادی و زیست محیطی که کشورهای عضو صندوق نجات دریای آرال نگران آنند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمدرضا برزگر با اعلام این خبر اظهار کرد: گزارشی مبنی بر غرق شدن یک جوان ۱۸ ساله در سد الغدیر دریافت شد که بلافاصله یک تیم غواصی و امدادی با تجهیزات کامل به محل وقوع حادثه اعزام شد. آفتابنیوز : محمدرضا برزگر با اعلام این خبر اظهار کرد: همزمان با عصر روز جمعه 6 تیرماه 1399 گزارشی مبنی بر غرق شدن یک جوان 18 ساله در سد الغدیر دریافت شد که بلافاصله یک تیم غواصی و امدادی با تجهیزات کامل به محل وقوع حادثه اعزام شد.

در این روش داروها به صورت دورهای تجویز میشوند؛ یعنی دوره درمانی با یک دوره استراحت ادامهمییابد و بعد از آن، از ابتدا دوره درمانی شروع میشود. از ۱۰۷۲ کيلومتر طول اين رود، ۴۱۰ کيلومتر آن، نوار مرزى بينالمللى را تشکيل مىدهد. وجود خاک بسيار حاصلخيز، تنوع آب و هوا، وجود رودخانه قره چای و سد الغدیر موجب توليد بسياري از محصولات باغی و کشاورزي شده است. در پی سرریز شدن آب سد اکباتان واقع در استان همدان، سد الغدیر ساوه که در ۱۸۰ کیلومتری پایئین دست این سد قرار دارد، چشم به راه آبی مانده که در حال سرریز شدن است تا بتواند شاید بخش عمدهای از عطش و تشنگی خود در این سالهای کمآبی را جبران کند.

«فهیمه حسینی» روز سهشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: مسابقات قایقرانی قهرمانی کشور در رشته دراگونبوت با شرکت حدود ۱۵ تیم از استانهای مختلف در دریاچه ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد. انار ساوه یکی از مرغوبترین و شناخته شدهترین انارهای کشور ایران در ۹ هزار هکتار از باغهای این شهرستان تولید میشود.ملس ترش ساوه، ملس تبریزی ساوه، ملس یوسف خانی ساوه، ملس پوست سفید ساوه، ترش تابستانی، شیرین آقامحمدعلی ساوه، آلک ترش ساوه، آلک شیرین ساوه، آلک پوست سفید، شیرین اردستانی و.. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شدهاند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه سینما رو باز دریاچه ساوه ندارد.

اطلاعات درجشده در مورد سینما رو باز دریاچه ساوه در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان میباشد. گفته شده وی در نجف امروزی دفن شده است. دریاچه ساوه واقع در جنوب غربی شهر استان المثنی عراق به عنوان یکی از دریاچههای شگفتانگیز جهان در معرض نابودی قرار گرفته است. حوض سلطان در موقعیت جغرافیایی N۳۴۵۹ E۵۰۵۶ در استان قم واقع است. نکته : عمیق ترین نقطه این دریاچه در شمال غربی آن است. این قسمت به کولون سیگموئید معروف است و این پیچش در آخر به کوچکترین بخشهای روده بزرگ که رکتوم و کانال مقعد است، ختم میشود.

گويش مردم ساوه فارسی با لهجه ساوه ای و ترکی است. پیشنهاد میکنیم اگر با تور تبریز به منطقه جلفا سفر کردید حتما از رود ارس که هنوز هم به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است دیدن کنید و در کنار همراهانتان اوقات خوشی را باهم سپری کنید. مرکزی-هم اکنون حجم آب ذخیره شده در دریاچه سدالغدیر ساوه ۲۶۰ میلیون متر مکعب معادل ۹۴ درصد حجم کامل سد است در حالی که در سال گذشته این میزان ۴۹ میلیون متر مکعب معادل ۱۷.۵ درصد بوده است. این میانکاله همان شبه جزیره آبسکون است که شرحش را نوشتیم. آبشار هندس یا هندیس، آبشاری کوچک و فصلی است که در تنگنای درهای کوهستانی در جنوب ساوه جای گرفته و از جمله جاذبههای طبیعی این شهر به شمار میرود.

شهرک صنعتی کاوه در ۱۰ کیلومتری شهر معرفی شهرستان یکی از قطبهای مهم صنعت در ایران به حساب میآید. شهرک صنعتی کاوه در سال ۱۳۵۲ در شمال شرقی شهر معرفی شهرستان ایجاد شدهاست که هم اکنون در مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ هکتار و با ۵۰۰ واحد کارخانه تولیدی مشغول به فعالیت است. به لحاظ طبیعی شهرستان ساوه در دشتی هموار واقع شده است. علمدار علمداری با اشاره به اینکه در چشمه بنگ همیشه میزانی آب ثابت وجود داشته، اظهار داشت: دریاچه پریشان بهعنوان مهمترین دریاچه آب شیرین ایران دارای اهمیت زیادی است اما طی چند سال گذشته به دلیل برداشتهای بیرویه و خشکسالی با بحران دستوپنجه نرم کرده است.

این دریاچه در روستا نمین استان اردبیل قرار دارد که در این مطلب برای شما از شگفتیهای آن میگوییم. در مقابل راه پلههای غربی و بر روی صخره مقابل راه باریكی وجود دارد كه محل رفت وآمد ساكنان قلعه بوده و اتاقهای قلعه تو درتو و به یكدیگر ارتباط داشتهاند.بر اساس اسناد و مدارك تاریخی و تحقیقات بهعمل آمده درخصوص قلعههای دختر ساخته شده درایران میتوان به سوابق معابد آناهیتا و مهر پرستی ایرانیان اشاره کرد اما به نظر می رسد قلعه دختر ساوه نیایشگاهی برای عبادت و احترام به آب و ناهید در پیش از اسلام و قبل از خشكیدن دریاچه ساوه در دوره ساسانیان بوده که محراب ساخته شده بر روی دریاچه قدیمی ساوه در قلعه این احتمال را بیشتر میكند.برای رسیدن به این قلعه باید از جاده ساوه به همدان عبور کنید و به روستای سرخده برسید.

یکی از مشاوران املاک پرند به «وقایعاتفاقیه» میگوید: «در پرند، مجموعا ۶ فاز مسکونی وجود دارد؛ سه تای این فازها شخصیساز و سه تا هم مربوط به پروژههای مسکن مهر هستند که از این سه فاز مسکن مهر هم تعدادی از واحدها تحویلی و تعدادی غیرتحویلیاند. قدمت این گنبد مربوط به دوره صفوی است و در ساوه، خیابان سلمان ساوجی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۳۸۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

صنايع دستی از قبيل کوزههای سفالی و فرش، آثار، ابنیه و جاذبههای سیاحتی و زیارتی متعدد مربوط به دورههای مختلف تاریخی در این شهرستان وجود دارد. این شهر به دلیل مجاورت با کویر و کمارتفاع بودن دارای آب و هوای گرم و نیمهخشک در شرق و آب و هوای سرد در مناطق کوهستانی در غرب است. ■ امروز، روز شادی است. به گزارش ایرنا و نقل از روابط عمومی شهرداری ساوه، «سید مهدی حسینی» روز چهارشنبه در جلسه بررسی وضعیت قرارداد پیمانکار شهربازی دریاچه تفریحی با تاکید بر لزوم تقویت و احداث زیرساختهای تفریحی و رفاهی سطح شهر، افزود: تراکم بالای جمعیتی در ساوه ایجاب می کند که امکانات متناسب در شهر فراهم شود.

به خصوص در فصل تابستان، که دمای هوا در روز بالا می رود ماهیگیران شب در کنار دریاچه چادر می زنند. وی تاکید کرد: طرف افغان در بیان اعلام کردند که حقوق جمهوری اسلامی را به رسمیت می شناسیم و حتما رهاسازی آب انجام می شود اما تا این لحظه این کار صورت نگرفته و تذکرات لازم به آنها داده شده است. این دریاچه فضایی بیش از هشت هکتار را در بر گرفته و مجوز صید ماهی در آن صادر می شود.

پايه اقتصاد ساوه را صنایع و معادن، دامداری، توليدات کشاورزي انار، انجير خشک و طالبی تشکیل می دهد که ۹۰% از صادرات استان از این شهرستان است. ساوه وسيع ترين شهرستان در استان مرکزی است. افغانستان متعهد میشود اقدامی نکند که ایران را در سهم خود از آب رود هیرمند محدود کند. و از جانب مغرب به دریای جرجان و خراسان و از مشرق به سرزمین ترکستان و مغولستان محدود بوده است.

منبع عکس: نمناک، عکاس نامشخصنامگذاری دریاچه ارواح به این نام بهدلیل تصاویر خاص و موقعیت ویژه این دریاچه بوده است. شماری از مورخان و جغرافیدانان نیز برآنند که فردی از ملوک یمن به نام شِمر (شمر ابوکرب یا شمر بنافریقیس)، ناحیه کنونی سمرقند را تصرف و ویران کرد و از اینرو، آنجا را شمرکند نامیدند؛ یعنی سرزمینی که شمر آن را ویران ساخت. عظمت بنا و فلسفه وجودی ساخت آن دراین منطقه به حدی جالب است كه میتوان از آن به عنوان یكی از منابع مهم جذب گردشگر بینالمللی به استان مركزی و همچنین معرفی دستاوردهای معماری ملی و باستانی ایران قدیم اشاره كرد.

دیدگاهتان را بنویسید