فراه – دانش

اسیدهای چرب که توسط باکتریها در روده بزرگ تولید میشوند باعث ایجاد محیط اسیدی در روده میشوند. خونرسانی شریانی به روده بزرگ توسط شاخههایی از رگهای رودهبندبالایی وجلویی (که هر دو شاخه آئورت شکمی هستند) و شاخه هیپوگاستریک و رگهای مربوط به استخوان داخلی لگن (که مسئول خونرسانی به دیوارههای لگن و احشای بدن شامل اندامهای تناسلی، باسن و قسمت داخلی ران ها هستند) تأمین میشود. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند هتل نارنجستان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، عبدلی رئیس جمعیت هلال احمر خداآفرین گفت: نوجوان ۱۸ ساله به علت آشنا نبودن به اصول اولیه شنا، در نزدیکی روستای جعفرقلی اوشاقی (احمدلو آداسی) واقع در حاشیه رود ارس غرق شد. محور غربی – صهیونیستی به بهانه جنگ «قره باغ»، صدها تروریست را از سوریه و لیبی به نزدیکی های مرزهای شمال غرب کشورمان انتقال داده و به نظر میرسد سناریوی خطرناکی برای منافع ملی ایران طراحی شده است. به چه دلایل علمی استفاده از حقآبههای کشور ایران از رودخانه ارس در شمال غرب کشور لازم و ضروری است؟

داشتن چه ویژگیهایی آن را به دریاچه ارواح بدل کرده است؟ غار بزنگان آهکی است و پایههای آهکی استالاکتیت و استالاگمیت زیادی با حجم و اندازههای مختلف در آن قرار دارد. در حوضه ارس در خاک ترکیه ۱۴ سد و یا نیروگاه برق آبی (جهت تأمین برق صنعتی، خانگی، مصارف اداری، حمل و نقل و روشنائی) وجود دارد که از این تعداد، ۵ سد و نیروگاه برق آبی و سد بزرگی به کاراکورت به عنوان بزرگترین و مهمترین سد ترکیه بر روی رودخانه ارس به اجرا در آمده است. ۴واحد نيروگاهى نيز در اين سد وجود دارد كه دو واحد از آنها متعلق به ايران است.

بستر رودخانه ارس داراي شيب زيادي بوده كه آب با سرعت درآن جريان دارد و مثل رودهاي ديگر نمي توان بر روي آن قايقراني كرد ولي اگر قايق موتور دار باشد مي توان از آن استفاده نمود. يكي از مهمترين رودهاي ايران كه علاوه بر جذابيت ويژه گردشگري و تأثيرات مثبت اكوسيستمي قابليت مهمي از نظر ماهيهاي قابل صيد دارد رودخانه ارس مي باشد. رود آمو (جیحون) از کوههای «پامیر» سرچشمه گرفته و حدود 1126 کیلومتر از طول آن در قسمت مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان است و بخشهایی از آن قابل کشتیرانی است.

طول تاج 380 متر و ارتفاع از پي 60 متر است. دوصد بیتی که او درنصاب الصبیان گرد آورده از جمله ابیاتی است که قرنها د رمکاتب مدارس افغانستان و کشورهای همجواربه عنوان کتاب درسی استفاده میشده وحتی هم اکنون هم د رحوزه ها ی ایران و افغانستان تدریس می شود. این منطقه در قرن اول میلادی تابع دولت تدمریان بود و قبل از اسلام از سرزمینهای امپراتوری روم شرقی به شمار میرفت (رجوع کنید به ابوخلیل، ص 26، 29).شهر جیحان و منطقه آن ظاهراً در سال 31 در قلمرو اسلامی قرار گرفت و مانند دیگر نواحی شمالی شام به سرعت به ثغور شام تبدیل شد (رجوع کنید به بلاذری، ص 523).از سدههای اولیه اسلامی به بعد همه وقایعی که برای شهرهای حاشیه رود جیحان و منطقه آن روی میداد، ظاهراً شامل شهر جیحان نیز میشد، از جمله جنگهای صلیبی و حمله مغولها در سدههای ششم و هفتم (رانسیمان، ج 2، ص 54) و حمله بوهموند دوم، حاکم انطاکیه (همان، ج 2، ص 182ـ183) و حمله مغولها به شام (ابوالفداء، المختصر فی اخبار البشر ، ج 4، ص 119؛ رشیدالدین فضلاللّه، ج 2، ص 1298، ج 4، تعلیقات روشن و موسوی، ص 2274). سپس این شهر به تصرف پادشاهی ارمنستان صغیر و پس از مدتی به تصرف ممالیک مصر در آمد و پس از آن در اوایل سده دهم تابع دولت عثمانی شد (رجوع کنید به د.ترک ، همانجا).

قدم زدن و نشستن در این سواحل و گذراندن وقت با افراد دیگر مطمئنا اقدام جذابی برای هر شخصی خواهد بود. رودخانه ها نسبت به دریاچه ها کمتر توانسته اند ارزشهای زیستگاهی خود را به اثبات رسانده و از نظر حفاظت جایگاه مطمئنی برای خود دست و پا کنند. حوضه آبریز رودخانه ارس حدود 102000 کیلومتر مربع مساحت دارد، از این مقدار بهطور تقریبی 40 در صد در خاک ایران، 40 در صد در خاک جمهوری آذربایجان و در حدود 20 در صد نیز در خاک ترکیه واقع شده است. در مجموع میتوان اینطور دستهبندی کرد که در حدود 54 در صد از آب رودخانه ارس از دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان، 34 در صد از خاک ترکیه و 12 در صد باقیمانده نیز از کشورما ایران تأمین میشود(شکل شماره1).

ارتفاع سد کارا کورت 124 متر است که آب شرب، کشت و صنعت و آبیاری دشت ایغدیر و استان قارص ترکیه را تأمین خواهد کرد. این سد در محدوده شهرستان ساری قامیش استان قارص ترکیه قراگرفته است. همچنین در این حوضه، سدهای نارین قلعه، صفاکو، سراپ، سنا و قارص قلعه جمعاً با ظرفیت 244 مگاوات در سال در حال بهره برداری است؛ علاوهبر این ۹ سد و نیروگاه برق آبی هم در دست ساخت و یا برنامهریزی هستند که با بهرهبرداری از آنها، مجموع ظرفیت این سدها و نیروگاههای برق آبی به ۳۸۷ مگاوات در سال خواهد رسید. آب دریاچه ارومیه بسیار شور است و از رودخانههای سیمینه رود، زرینه رود، باراندوز، تلخه رود، گادر، نازلو و زولا سرچشمه میگیرد.

آب هایی که به این دریاچه وارد می شود ، دایمی نیست و به علت عبور از طبقات نمکی ، بی نهایت شور است . بر اساس فرضیه دیگر، دانشمندان علت اصلی رنگ صورتی این دریاچه را ناشی از وجود باکتری های نمک دوست، قرمز رنگ در بستر نمکی دریاچه عنوان می کنند. علت آن است که متاسفانه پروژههای سدسازی غیرقانونی و بدون توجه به معاهدات بینالمللی ترکیه در آینده باعث کاهش شدید ذخیره آب سدهای ارس، خدآفرین و قیز قلعه سی شده و در نتیجه دشتهای وسیع و حاصلخیز در استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل نظیر پارسآباد، مغان و دشت اردبیل با کمبود شدید منابع آب مواجه خواهند شد.

آرال در گذشته جزو 4 دریاچه بزرگ جهان بود اما به دلیل تغییر وتحولاتی در مسیر رودخانه ها ، کم کم مساحت آن کوچکتر شد وهمچنین عواملی مثل زباله های صنعتی ، کود های شیمیایی ، سموم و آفات باعث نابودی تدریجی این دریاچه شده است . در ساليان گذشته و در چارچوب موافقتنامه سال ۱۹۶۳ ايران و اتحاد جماهير شوروى با احداث تأسيسات در حال بهره بردارى سد ارس و ميل و مغان در مرز مشترك جمهورى اسلامى ايران با جمهورى آذربايجان و با تنظيم ۱/۸ ميليارد متر مكعب از آب اين رودخانه، در سال حدود ۱۵۰ هزار هكتار از اراضى آبيارى و ۴۴ مگاوات نيز برق توليد مى شود.

در مورد سد ارس، نيز اين سد در سال ۱۳۴۹ در ۴۰ كيلومترى شمال غربى جلفا در محلى به نام قزل قشلاق بر روى رودخانه ارس احداث شده است. سد ارس نخستين سد مشترك ما بر روى رودخانه مرزى كشور است. رودخانه ارس كه سراسر نوار شمال غربي كشور را سيراب مي كند در تمام فصول سال پر آب است اما به دليل مسائل زيست محيطي و تخم ريزي ماهيها مجوز براي ماهيگيري در ايام خاصي از سال صادر مي شود.

رودخانه ارس كه از كشور تركيه سرچشمه مى گيرد، حدود۴۵۰ كيلومتر از مرز آبى جمهورى اسلامى ايران با كشورهاى آذربايجان و ارمنستان را تشكيل مى دهد. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز،سرهنگ محمود سیدزائرفرمانداری خداآفرین با بیان این مطلب گفت: در پی درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه اشغالی قرهباغ، از مردم شهرستان خداآفرین به ویژه در بخش گرمادوز خواسته میشود فعلا تا پایان این درگیری از تجمع در کنار رود ارس خودداری کنند. خبرگزاری ایسنا: علی امیریراد در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: به دنبال درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه اشغالی قرهباغ، شب گذشته یک راکت خمپاره به منطقهای بین روستای شرفه و رود ارس و پایینتر از این روستا اصابت کرد.

به گزارش «تابناک»، علی امیریراد در گفتوگو با ایسنا در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: به دنبال درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه اشغالی قرهباغ، شب گذشته یک راکت خمپاره به منطقهای بین روستای شرفه و رود ارس و پایینتر از این روستا اصابت کرد. علی قمصری در چهل و هشتمین پروژه «تار ایرانی» با حضور تعدادی از نوازندگان تبریزی در یک ابتکار جالب قطعه «ای ایران» را با موسیقی ترکی در کنار رود ارس گره زد. در تمامی قراردادهای گذشته که بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق در رابطه با آب رودخانه ارس بسته شده قرار بر استفاده مساوی هرکدام از دو طرف، معادل 50 در صد از آب ارس بوده است؛ در حالیکه با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و تجزیه آن و با حضور دو کشور مستقل ارمنستان و آذربایجان، هر دو کشور مستقل شده بر اساس عهدنامه و پروتکلهای منعقدشده ما بین ایران و شوروی سابق از آب رودخانه ارس از طریق تأسیسات آبرسانی بهاجرا درآمده در زمان شوروی سابق استفاده میکنند.

بیش از نیمی از طول رودخانه ارس تقریباً معادل 1080 کیلومتری آن تا دریای خزر در مرز سه کشور ایران، ارمنستان و آذربایجان واقع شده است. طول تاج 945 متر و ارتفاع از پي 42 متر است. گروه استانها – بخشی از جنگل حاشیه رود مرزی ارس در پارسآباد مغان از دیروز آتش گرفته که به دلیل وزش شدید باد آتش به سرعت پخش شد و منطقه نسبتا وسیعی را فرا گرفته است. به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (پنج شنبه ۳۰ بهمن) با «واقف طالبوف» رئیس مجلس ملی جمهوری خودمختار نخجوان دیدار و گفت و کو کرد.

پل شهرستان پلدشت که بانام پل دوستی هم شناخته می شود، محل برقراری ارتباط میان ایران و جمهوری نخجوان است. ارس نزدیک ارز روم ترکیه بالا می آید ، با رود آخوریان در جنوب شرق دیگور تلاقی می کند ، در طول مرز ترکیه – ارمنستان و سپس در نزدیک دهلیزی که ترکیه را به نخجوان آذربایجان را متصل می کند ، جاری می شود. پس از آن در طول مرز ایران – آذربایجان و ایران – ارمنستان جریان می یابد.

با توجه به طول آن و حوزه رودخانه که مساحت 102000 کیلومتر را در برمی گیرد ، یکی از بزرگترین رودخانه های قفقاز است. ارس بی توجه به زرق و برق اجناس و لباس های خوش دوخت ترک راه خود را در پیش دارد. از نخستین اشارات به دریاچه ارومیه کتیبه سدهٔ نهم پیش از میلاد مسیح در شلمنسر سوم (سلطنت بین ۸۵۸-۸۲۴ قبل از میلاد) است که به دو نام در محل دریاچهٔ ارومیه اشاره شده: پرسواه و ماتای (یا میتانیها). ↑ نقد خرافات مشهور درباره میلاد پیامبر(ص) از زبان رجبیدوانی، ، خبرگزاری فارس. البته باید بدانید که این روستا در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید