لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

من به او زنگ زدم. پیش از آن و هم زمان با رواج زبان دری، با نفوذ زبان پهلویگ و سپس زبان پارسیگ، که به ترتیب زبان های نوشتار در زمان اشکانیان و ساسانیان بودند و همه ی فرمان ها و نامه های دولتی به آن ها نوشته می شد و نیز تبلیغات مانی و شاگردان او در خاور ایران به زبان پهلویگ، راه برای پیش رفت زبان دری که با پارسیگ و پهلویگ خویشاوندی نزدیک داشت و بسیاری از واژه های این دو زبان را گرفته بود، کوبیده و هموار شده بود. زبان پهلوی ساسانی یا پارسیگ و زبان پهلوی پارتی یا پهلویگ چنان به یکدیگر نزدیک بودند که مردم این دو زبان سخن یکدیگر را به خوبی درمی یافتند و همین اندازه خویشاوندی و نزدیکی را نیز می توان پیش از آن میان دو زبان پارسی باستان و مادی گمان برد که هر یک در همان محلی که سپس تر میهن زبان پارسیگ و پهلویگ بود رواج داشتند.

پارسی باستان بدین گونه که در سنگ نوشته های بیستون و تخت جمشید و نقش رستم و چند جای دیگر آمده است، نه می تواند در زمان خود زبان گفتار بوده باشد، و نه می تواند با گذشت پانصد سال، تا این اندازه که در زبان پارسیگ می بینیم، ساده گردد. بنابراین زبان گفتار پایتخت هخامنشی که صورت بسیار ساده شده ای از زبان ادبی و کهن کتیبه های هخامنشی بود، پانصد سال پس از آن به نام زبان دری، همگام با پایگیری قدرت سیاسی ساسانیان، در بسیاری از نقاط ایران به عنوان زبان تفاهم میان تیره های ایرانی رواج گرفت.

این درگیری، اگرچه از یک رویداد جزئی و حاشیهای آغاز شد که در میان دانشآموزان لیسه خنجان پیوسته بود، اما در پشت سر آن عقدهمندیهای تاریخی نهفته است که برخاسته از مسئله هویت میباشد. اما کسی را ندارند و بسیار مظوم هستند. یک عمر جمعیت اسلامی از مردم ما استفاده کرد اما وقتی پای چوکی و قدرت رسید مردم ما را کاملا نادیده گرفت و هیچ وقت نگذاشت که از این مردم یک کسی بلند شود و یک شخصیت ساخته شود.

بند کردن و بازداشتن کسی را. وادار کردن به قیام. انگور و به عربی عنب گویند. درچهارده سدهی پشت سر، زبان فارسی به دليل چيرگی عربها بر ايران در دو سده ی آغاز گسترش دين اسلام و همگاتی شدن آن در ميهن ما و عربی زبان بودن قرآن و حديث و ستت و ديگر متنها و نيايش نامههای مذهبی از يک سو و رواج و کاربرد عربي به منزلهی زبان دربار و ديوان و بازرگانی و سياست و دانش و ادب از سوی ديگر، بيش ترين تاثير را از اين زبان پذيرفته است و امروز درصد بسيار بالايی از واژگان جاافتادهی رايج درفارسی (هم گفتاری و روزمره و هم نوشتاری و ادبی و فاخر) وامواژههای عربي تبار و يا ترکيب واژههای فارسی- عربیاند.

در جواب فقط همین را باید گفت آیا ما از زبان عربی متأثر نیستیم، همانگونه ای که در بدخشان تاجکستان زبان شان از روسی متأثر است، و این بدبختی تاریخی ماست. این مطالعه هر روز باعث پیشرفت اروم اروم شما میشه و بعد از یه مدت کوتاه شما تاثیر شگرف پیشرفت زبان خودتون رو میبینید .اگر میخواهید بدانید روش کدینگ چیست هم میتوانید مقاله آن را از این لینک بخوانید . مقاله شما عالی بود، ولی اگر بتوانید از منابع خارجی هم استفاده کنید به نظرم بهتر خواهد بود. در صورت تمایل می توانید به سایر منابع آموزشی وب سایت خانه آیلتس ایران در باب تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی مراجعه کرده تا در واقع بتوانید با استفاده از منابع مختلف دیگر هیچ ترسی برای رویارویی با متون زبان انگلیسی نداشته باشید.

کافیست پس از اجرای برنامه TDictionary ، لغت انگلیسی مورد نظر را وارد نمایید تا ضمن گوش دادن به تلفظ آن ، معنی فارسی ، فونتیک، کلمات مترادف، توضیحات انگلیسی، مثالهای متنوع ، کاربرد لغت در Speaking و Writing ، لغات ضروری آزمون تافل، لغات ضروری آزمون آیلتس، مجموعه ۵۰۴ لغت کاربردی و … طاهری (۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ سرطان) به دوستان وبرادران سنی مذهب هزاره باید عرض کنم که شما وارث اصلی این سرزمین هستیددلیل سنی شدن شما دراثرجنایات عبدالرحمن بوده که پدران شما بخاطرنجات ازچنگال آن سفاک خون آشام عنوان تاجیک بخودداده اندودرگذشت ایام نسلهای بعدی مذهب اهل سنت راپذیرفته اند.مادردهای شمارادرک می کنیم امیدواریم شما هم بیشتر خودتان راتبارزدهیدودرسایتهامقاله بدهیدتا مردم هزاره بیشتر باشماآشنایی پیدا کنند.موفق باشید.

محمد حسین (۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ سرطان) جناب شمس الدین ای بیرار رنج دیده و فراموش شدم ام.. ای هزاره ستم دیده و رنج کشیده تاریخ من! ببینید که ما سنی هستیم اما برادران تاجیک ما را هنوز هم هزاره گفته از خود نمی دانند گرچه که پدران ما خود را تاجیک می گفتند. اما جای نا امیدی برای ما این است که هزاره ها خود ما هم سخن ما را و فریاد ما را یا نمی شنوند و یا نا شنیده می گیرند. 1) آه كه آدم كُشان و دست هاي پليد، وحدت و سيادت قومی و فرهنگی و سياسي ما را به تبر تقسيم و نسل كشي خدشه دار نموده اند و ما را به سنی و شیعه و اسماعیلی و تاجیک و هزاره و نامهای دیگر قسمت قسمت نموده و کمزور ساخته اند.

معرفی کتاب “فرهنگ آریایی” توسط نویسندۀ آن یعنی پدر بزرگوارم علی شاه صبّار تحریر یافته، که آن را برای دوستان فسبکیش تحریر نموده است. باید دانست که آب مازو و اجزای دیگر بعد از طبخ یافتن می باید که پنج برابر اجزای آب خالص بی درد بیرون آید و از بیست و پنج درم، مازو نیم من به وزن تبریز آب جوشیده بی درد خالص بگیرند و مکرر امتحان شده که هر جزوی از اجزاء بعد از طبخ هم وزن خود رطوبت دارد، مثلا اگر دوده ده مثقال بود بعد از جوشیدن بیست مثقال می شود و اجزای دیگر بر این قیاس، پس دوده را در هاون ریزند و با صمغ مخلوط کرده و سه روز محکم بکوبند و هیچ شک نیست که هر چه بیشتر کوبیده و سحق و صلایه شود بهتراست، بعد از آن که بسیار کوبیده باشند از آب مازو اندک اندک در او ریخته سحق کنند و در محل سحق قدری صبر و نیل سراب داخل نموده و نبات مصری را هم با نیم درم مشک در آب جوشیده با گلاب حل و صاف کرده و در هاون ریزند و سحق کنند تا این هم تمام شود بعد از آن مداد را از هاون بیرون آورده به حریر بپالاید (یعنی به وسیله پارچه ابریشمین صاف کند) و در ظرف چینی با زجاجی کرده کتابت کند بسیار براق و روان و مطوس، یعنی به رنگ پرطاووس نماید و مدادی باشد که به هرچه در آب اوفتد و تر شود هرگز از کاغذ نزود.

من در جمهوری سکوت از هر چیز مطلب می بینم و می خوانم مگر متاسفانه هیچ کس به فکر هزاره های سنی نیست. من یک هزاره ای سنی می باشم. برادر گرامی، من بسیار بسیار خوشحال هستم که شما هزاره های سنی به هویت اصلی خویش پی بردید. یار مهربان (۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ سرطان) به شمس الدین ثاقب و همه ستم دیدگان جهان، بالخصوص ستم دیگان هزاره در مملکت فغانستان سلام و درود می فرستم.

امیری (۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ سرطان) جناب شوکت علی محمدی! امیری (۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ سرطان) جناب شمس الدین ثاقب! ق. خاتمه مییابد. 12 – در دورهء فترت ایلخانان مغول و دورهء تیموری، ملوک و خاندان هائی در نواحی ایران حکومت کرده اند منجمله: الف – ملوک آل کرت که با حکومت شمس الدین ابی بکر به سال 643 ه . البته خاندان هایی مانند کیان و آل سهل در آن تأثیر و مداخلهء تمام داشته اند. ایا وقت ان می رسد که شما صدای ما مردم بیچاره را بلند کنید و هزاره گفته لااقل از ظلم هایی که بر ما می شود در اینحا و دیگر مطبوعات هزاره ها یک چیزی بگویید؟

0 دیدگاه دربارهٔ «لغت نامه دهخدا حرف ا (الف);

دیدگاهتان را بنویسید