لغت نامه دهخدا حرف س (سین)

در استهبان فارس، سال های 1330 و پیش از آن که عموم مردم از چراغ های نفتی فیتیله ای اماکن عمومی و خانه های شخصی را روشن می کردند؛ ما به راهنمایی بزرگان دوده های نفت را از طاقچه ی مثلث شکل مساجد برای ساختن مرکب جمع می کردیم و چون دوده بسیار سبک وزن و فرّار بود، لباس ها و سر و صورت خود را آلوده می کردیم بعدها با خواندن نسخه های مکتوب مرکب سازی از ظروف سفالی استفاده کردیم و در این اواخر دوده های لوله ی بخاری وآب گرم کن را خالی می نمودیم، اما مشکل آلودگی دست و سر و صورت به سادگی حل نشد.

کفته یا دردناک گردانیدن دست را و معیوب ساختن. ائتشار. نیکو و خوب گردانیدن دندان. ایتشرت المرأة؛ خواست آن زن که دندانها را خوب نیکو سازد. براي خطاب به زن آید، یعنی اي شش جهات من، یا آن ملحون است و صواب سیدتی است. آنچه نمازگزار آن را جلو خویش نهد اعم از تازیانه یا عصا و غیر ذلک خواه آن چیز تمام جسم او را بپوشاند یا نپوشاند. 2) – Eleusis. (3) – در لاروس سال 525 – 456 قبل از میلاد مسیح ضبط کرده است.

ق. شروع و با سراج الدوله ابوالملوک خسرو ملک بن خسروشاه به سال 582 ه . نرم فزار فرهنگ لغت معین با دارا بودن ۴۳۰۰۰ واژه اولین و جامع ترین دیکشنری فارسی به فارسی تحت ویندوز است که با تمام نسخه های ویندوز سازگار می باشد . فرهنگ لغت، لغت نامه یا فرهنگنامه کتابی است که در آن معانی واژه های یک زبان معین با توضیحات مربوط به ریشه شان، تلفظ شان، یا اطلاعات دیگر مربوط به آنها به ترتیب حروف الفبای همان زبان گردآوری می شوند. برای این کار میتوانید یک دفترچه با سایزی که همه جا قابل حمل باشد انتخاب کنید.

بهتر است که فهرست لغات انگلیسی خود را در دفترچهای یادداشت کنید که به راحتی قابل حمل باشد. کاری کردن که بسبب آن بهشت یا دوزخ واجب گردد. به ستم داشتن کسی را بر کاری. به ستم بر کاری داشتن. دیگری را در رساندن بمنفعت و دفع مضرت بر خود مقدم داشتن و آن نهایت برادری است. حفاظت مال خود را به دیگری سپردن. افزون گرفتن مال را: اوثن من المال. ائتک من الامر؛ عظیم شد این کار بر وی و ننگ داشت از آن. از گدایان ظریفتر ایثار.سنائی. چه ستم کو نکشد از شب دیجور فراق تا بدین روز که شبهاي قمر باز آمد.

ائتیاب. بوقت شب آمدن. ائتزاز. سخت جوشیدن دیگ یا بجوش آمدن. ریشه شناسی: انگلیسی میانه، از فرانسوی میانه camocas یا لاتین میانه camoca، از عربی «کمخاً، از فارسی»کَمخاً پارچهای منقش از ابریشم یا موی شتر. از ویژگی های دیگر این دیکشنری قدرتمند می توان به پشتیبانی از بیش از ۷۵ زبان، متصل بودن به ویکی پدیا، تبدیل واحدهای اندازه گیری و زمان و پول، املاء و هجی کلمات و… زبان دری در آموزش سنتی ایران – در آموزش عالی سنتی ایران همواره زبان دری مورد استفاده ٔ طالبان علم و پژوهندگان بوده مخصوصاً در قرن چهارم هجری که می توان آن را طلایی ترین قرن تمدن ایران نامید.

برای دسته اول، علاوه بر کتاب های آموزشی، می توان از وبسایت ها، اپلیکیشن ها، جزوات، و مدرسین زبان لغات را آموخت. البته اگر با مجموعهٔ زبان های چینی مقایسه شود ممکن است که در جایگاه دوم قرار گیرد. تأثیر زبان عربی که در این زمان همچنان زبان فرهنگی کشورهای اسلامی شمرده میشد البته در درجه ٔ اول قراردارد اما لغات متعددی نیز از زبانهای ترکی و مختصری از چینی و سغدی و غیره در آن راه یافت . این در حالی است که «آماراکوسا» اثر «آمارا سینا»، در قرن چهارم پس از میلاد، اولین فرهنگ لغت زبان سانسکریت (زبان هندیان باستان) محسوب میشود.

زبان ختنی دو شکل کاملاً متفاوت دارد: قدیم و متأخر. همچنين جستجو در حين تايپ واژه و ارائه واژگان پيشنهادي , کاربر را براي يافتن لغت ياري ميکند تا به راحت ترين شکل به نتيجه برسد. 1)باین معنی در منتهی الارب و اقرب الموارد اتشاق آمده است. این لغت در عربی ایثولیس ضبط شده و دیسقوریدس معنی شده است. صمغ شیره ی گیاهانی نظیر بادام، بادام تلخ کوهی، زردآلو و امثال آن است، اما صمغی که مناسب مرکب سازی می باشد صمغ عربی است که شیره ی غیلان یا خارمغیلان است، در برخی مصادر گفته اند شیره ارژن است، درخت ارژن را در نواحی فارس نظیر (استهبان) در جن می گویند، درختی است جنگلی، کوتاه دارای چوبی بسیار محکم که از آن دسته بیل و کلنگ و گاهی عصا می سازند، دوام و استحکام زیادی دارد صمغ این درخت در عرف مردم همان صمغ عربی مورد نظر است، علامت خوبی این صمغ و نشان اصالت آن این است که چون در دهان بگذارند ذوب می شود و هیچ بازنده ای ندارد در مخزن الادویه تحفه حکیم مؤمن خواص دارویی آن ذکر شده و در لغت نامه دهخدا به نقل از مصدر کهن آن را توصیف کرده است.

از عربی «قندی»، از فارسی «قند». بر حسب این نظام، ملاک ترتیب الفبایى ریشهها در مرتبه اول، حرف پایانى است، پس از آن حرف نخست و سرانجام حرف میانى است. چاپ لغتنامه نخست در سال ۱۳۱۹ خورشیدی در چاپخانهٔ بانک ملی آغاز و یک جلد آن در ۴۸۶ صفحه به چاپ رسید و مدتی متوقف شد، دهخدا در سال ۱۳۲۴ هجری خورشیدی میلیونها فیشی را که در تهیهٔ لغتنامه فراهم کرده بود، توسط مجلس شورای ملی به ملت ایران هدیه کرد. و هفت سال رستم به ترکستان بایستاد و همه کشور خراب کرد پس به ایران بازآمد. ایتمر به؛ قصد آن کرد.

تا کنی ایثار آن سرمایه را.مولوی. آنچه صلاح وقت باشد بر وفق ایثار و اختیار پیش گیری. کارها بر سنن استقامت و وفق ایثار و اختیار منتظم گشت. متوقعات ایشان از حضرت بایجاب مقرون گشت. با جماعتی در تنگنای راهی افتاد و سگی می آمد بایزید بازگشت و راه بر سگ ایثار کرد تا سگ را باز نباید گشت. کمترین تأثیر این واقعه آن شد که وضع ایرانیان را در عهد اسلام یکباره بکلی عوض کرد.

در طی قرون متمادی گاه بر وسعت این کشور افزوده شده و گاه اراضی آن بدست اجانب افتاده است و پس از استیلای عرب استقلال ایران از بین رفت و این سرزمین جزء امپراطوری وسیع اسلام گردید. دارای بیش از ۳۰۰ هزار مدخل. هر یک از این روشها دارای مزایای منحصر به فردی هستند. دارای ساق حصیری خشن، ضخیم، همانند اراقطیون(3) و دارای جوانه های متعدد است که از آن جوانه های متعدد میروید. قسمتی از خراسان شمالی (شامل مشهد) نیز همین اقلیم را دارد در این ناحیه متوسط حرارت سردترین ماه از 5/3 درجهء سانتی گراد کمتر میباشد.

حروف ایجاب؛ حروفی هستند که در جواب آیند. 1) اعیادی بود که یونانیان هر سه یا چهار یا پنج سال یکبار در تنگهء کرنتوس بافتخار نپتونوس اقامه میکردند. «کاتولیکون» نیز یک فرهنگ لغت کاربردی بود که در سال ۱۲۸۷ توسط «یوهانس بالبوس» منتشر شد و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. کم شد از محتسب مرا ایجاب.مسعودسعد. کم نموده تا ندارند ایچ قدر.مولوی. ایچ. رجوع به هیچ و ایچ شود. رجوع به اقط شود. ائتزار. ازار پوشیدن و به ابدال همزه به تا و ادغام تا در تا نباید گفت و آنکه در بعض حدیث آمده از تحریفات رواة است.

دیدگاهتان را بنویسید