مذاکرات مجلس شورای ملی ۲۴ فروردین ۱۳۲۹ نشست ۱۲ – ویکینبشته

پرورش دام سنگین (گاو، گاومیش و شتر) یکی از دو فعالیت اصلی زیر بخش دامداری در کشور است. طبق تحقیقی به عمل آمده در مرکز اصلاح نژاد که بر روی 107 رأس گاومیش زایمان نموده (سال 1367) انجام گرفت میانگین طول دوره آبستنی 3/319 روز می باشد. در سال ۱۷۲۱ به عنوان نمونه ساخته شد. در حال حاضر اجرا و ساخت سوله گاوداری با زمانهای گذشته تفاوت زیادی پیدا کرده ، و همچنین با توجه به نوع ساخت و و نوع ابعادی که به سبک های فری استایل اجرا میشود ، هم از لحاظه هزینه بسیار به صرفه تر خواهد شد و هم از لحاظ کیفیت اجرا و بالا رفتن راندمان گاوداری، که این مهم هم در پرواری ها بسیار بالاتر میرود و هم در شیری ها ، همچنین در بحث نگهداری، خوراک دهی ، باعث پایین آمدن هزینه ها میشود.

باید پر های خروس کاملا تخت باشد و به طور کلی ریخته نباشد و کامل باشد و از کوتاه کردن آنها در بیشتر موارد بپرهیزید، زیرا اگر مشکلی در پر ها و بال های آن وجود داشته باشد در مقابل خروس لاری دیگر ممکن است به مشکل بر بخورد و از حریف خود ببازد و از آن به او آسیب هایی برسد. خروس لاری بخاطر روحیه جنگنده ایی که دارد عموما برای جنگیدن پرورش داده می شود. این نژاد مرغ و خروس قرن ها در کشور سوئیس دیده میشود. یکی از مهم ترین توصیه ها که در زمینه خرید گوسفند زنده وجود دارد و متاسفانه تعدادی از افراد به آن توجه نمی کنند دقیق بودن وزن گوسفند می باشد .

میانگین وزن گوسفند رومانف برای جنس نر در هنگام بلوغ در حدود 80 الی 90 کیلوگرم و برای جنس ماده نیز 70 الی 80 کیلوگرم می باشد. در بین اقلام گاوداری­ های صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به قلم “گوساله نر زیر چهار ماه” (٢١.٧ درصد) و بیشترین آن مربوط به قلم “گاو حذفی” (٦٨.٨ درصد) است. بررسی­ها نشان می­دهد که از 619 هزار بهره­برداری دارای گاو وگوساله در کشور تنها 27 هزار بهره­برداری (4 درصد) به صورت صنعتی فعالیت می­کنند.

در این رشته فعالیت پرورش گاو و گوساله از جایگاه مهمی برخوردار بوده به نحوی که از نظر تعداد بهره­برداری حدود 98 درصد و از نظر تعداد دام 94 درصد را به خود اختصاص داده است. از طرف دیگر پرورش گاو وگوساله 42 درصد واحد دامی، 90 درصد کل شیر تولیدی و 56 درصد وزن گوشت قرمز کشتار شده در کشتارگاههای کشور را به خود اختصاص داده است. به عبارت دیگر میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات گاوداری­ های صنعتی به ازای تولید قلم­های خود در داخل کشور، در فصل پاییز ١٤٠٠ نسبت به فصل پاییز ١٣٩٩، ٥٠.٤ درصد افزایش دارد.

۱- قسمت دریافت: در این قسمت، لاشه های ضبطی دام و ضایعات کشتارگاهی دام وطیور به وسیله بالابر، به داخل دیگ پخت ریخته می شود. ۱۷- تجهیزات و ساختمان سالنهای کشتارگاه باید به نحوی باشد، که ورود پرندگان و حشرات، و جوندگان به داخل آن امکان پذیر نباشد. ۱- در نقاطی که آبهای تحت الارضی پائین باشد و در اطراف گاوداری، زمین کشاورزی وجود داشته باشد، گاوداری باید دارای سیستم جمع آوری فاضلاب از سالن شیردوشی، محل پرورش گوساله و زایشگاه باشد و فاضلاب مزبور، جهت کاهش بار آلودگی و رسوب مواد معلق به حوضچه ترسیب هدایت شود و پس از رسوب گیری در حوضچه های مزبور، به زمینهای کشاورزی جاری گردد.

۳- در نقاطی که آبهای تحت الارضی بالا باشد و در اطراف گاوداری زمین کشاورزی وجود داشته باشد، فاضلاب باید به حوضچه های ترسیب هدایت شود و پس از ۲۴ ساعت توقف در حوضچه های مزبور، همراه با آبهای کشاورزی در زمینهای زراعتی جاری گردد. ۱۲- استفاده از مس و سرب و آلیاژهای آنها در محلهائی که امکان تماس این مواد با گوشت و چربی وجود دارد، مجاز نیست. در هنگام جابجایی گوساله ها و گاوهای خود حتما از وسایل مناسب و جادار استفاده کنید . ما در این مقاله قصد داریم که، به ابعاد ساخت سوله گاوداری ها ، با توجه به نوع گاوداری و تعداد نگهداری گاو بپردازیم.

صدور پروانه بهره برداری جهت کارخانجات خوراک دام، سردخانه ها، مجتمع های کشتارگاهی و کشتارگاهها، با هماهنگی اداره کل صنایع و سازمان جهادسازندگی استان و واحدهای ذیربط صورت می گیرد. متوسط قیمت گوسفنده زنده در بازار دام استان همدان در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۳ حداقل ۶۹,۰۰۰ تومان و حداکثر ۷۲,۵۰۰ تومان می باشد . متوسط قیمت گوسفند زنده در بازار دام استان فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۳ حداقل ۶۸,۰۰۰ تومان و حداکثر ۷۲,۰۰۰ تومان می باشد . این را میدانید که قیمت گوسفند زنده امروز در وهله اول بر حسب وزن آن محاسبه می شود. بره زنده نر توانایی رشد و وزن گیری بیشتری نسبت به جنس ماده دارد.

اصلا شاید آبتنی در گاومیشگلی در فصل زمستان لذت بیشتری هم داشته باشد. همچنین آن ها مقدار چربی و پروتئین بیشتری در تانک شیرشان داشتند. چون عملیات توزین پس از این مرحله صورت می گیرد، می توان طول این فاصله را برای انتظار لاشه ها در حد مورد نیاز در نظر گرفت. ۹- مرحله ورود به تونل: طول فاصله محل لاشه دوش داده شده تا تونل سرد، باید ۳ تا ۴ متر باشد. ۱۳- تجهیزات و قسمتهائی از ماشین آلات که در تماس با گوشت و چربی هستند، باید به گونه ای ساخته شوند که بتوان به سهولت آنها را از هم جدا و تمیز کرد.

به عنوان مثال و در حال حاضر سازه هایی را با دهانه ۳۲ متر طراحی و سپس ساخته ایم که وزن این سازه ها در متر هر متر مربع ۱۹ کیلو گرم تمام شده است، این یعنی انقلابی در احداث سوله گاو پروری و دامداری . مجموعه ما با فروش سوله نو این امکان را به مراکز صنعتی و تولیدی ها می دهد تا در محیطی امن به فعالیت بپردازند و هیچ نگرانی از بابت حوادث احتمالی نداشته باشند. حدود 60 سال از ورود گاوهاي شیري صنعتی به ایران می­گذرد و در این مدت، این حرفه همگام با دیگر زیربخش­هاي کشاورزي و صنایع وابسته رشد چشمگیري داشته است، ولی همچنان نارسایی­هایی در این زمینه به دلیل نداشتن شناخت کامل از ویژگیهاي گاو پربازده صنعتی و ضعف مدیریتی وجود دارد.

دولت اسرائیلی را سارگن پادشاه آشور و دولت یهود را بخت النصر یا نبوکدنزر، پادشاه کلده منقرض کرد و عده کثیری از آنها را به اسارت برد که بعد از هفتاد سال کورش کبیر شهر زیبای بابل را فتح کرده، همه را به فلسطین عودت داد. به طوری که می توان گفت قیمت گوسفند زنده سال 99 برای هر ماه متغیر بود. عرض راهرو باید طوری باشد، که حرکت وسایل نقلیه، جهت تخلیه کود و دامهای تلف شده، به خارج امکان پذیر باشد. ۲- در گاوداریهایی که آبهای تحت الارضی پایین باشد و در اطراف گاوداری زمین کشاورزی وجود نداشته باشد، فاضلاب باید پس از عبور از حوضچه های ترسیب، به چاه فاضلاب هدایت شود.

۲- مرحله خونگیری: طول کانال لازم برای خونگیری یک رأس گاو ۵/۱ متر با عرض ۸۰ سانتی متر برای هر پست خونگیری و مدت زمانی که برای خونگیری در نظر گرفته می شود، ۱۰ دقیقه است. لارنگوسکوپی (دیدن حنجره با وسیله مخصوص ) باشند. ۴- ساختمان مجاری فاضلاب و کانالهای مخصوص حمل اندرونه و غیره باید طوری تعبیه شوند که شیب مناسب داشته باشند و نظافت آنها به آسانی انجام گیرد.

در محل استراحت گاوها: باید یک آبشخور وجود داشته باشد و شیرهای آب باید طوری تعبیه شوند که آب کافی برای تمیز کردن محل به سهولت در اختیار باشد. تبصره۲: تأسیسات و تجهیزات دستگاه تبدیل ضایعات باید به طوری تعبیه شوند، که به کیفیت پروتئین به دست آماده لطمه ای وارد نشود. تبصره۱: در کشتارگاه طیور، در صورتی که پرها به واحد تبدیل ضایعات ارسال نشوند، جهت آماده سازی پر، کشتارگاه باید به دستگاه پرشویی و پر خشک کنی مجهز باشد.

۳- کشتارگاه باید، به سیستم فاضلاب، مطابق معیارهای استاندارد مجهز باشد. ۲- کشتارگاه باید، در محیطی احداث شود که امکان دسترسی به آب سالم و بهداشتی وجود داشته باشد. ۲- ارتفاع آبشخور در اصطبل انتظار دام، باید بین ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر باشد. ۲- زمین: حداقل زمین مورد نیاز جهت تأسیس واحدهای پرواربندی گوساله بر حسب میزانی که در ذیل نقشه های منضم به نظام قید شده است، مشخص می شود.

دیدگاهتان را بنویسید